Bilgisayar Üstünden Minecraft Sunucusu Nasıl Açılır?

Oyuncular Şehri
Katılım
20 Kas 2019
Konular
45
Mesajlar
133
Tepki puanı
188
Puanları
2,910
bvNAlZ.png


Selamlar değerli şehir sakinleri! Bu rehber konumuzda "kendi" bilgisayarı üzerinden Minecraft sunucusu açmayı bilmeyen arkadaşlarımıza nasıl yapıldığını göstereceğim. Size gösterdiğim adımları sırasıyla ve doğru şekilde uyguladığınızda, bir Minecraft sunucusu sahibi olacaksınız.
15Fy8b.png

Adım 1

Bu adımda, sunucuyu açamamız için en gerekli olan JAR dosyasını indireceğiz. Tabii ki rastgele olmayacak, sunucunuzu hangi sürümde açmak istiyorsanız onu indireceksiniz. Aşağıda vermiş olduğum linkten bu dosyayı indirebilirsiniz.

LINK

sürüm.PNG

15Fy8b.png

Adım 2

Bu adımda ise, İlk öncelikle "sunucum" isimli yeni bir klasör açıyoruz. Yüklediğimiz JAR dosyasını bu klasörün içinde açalım daha temiz ve düzenli bir çalışma alanı olsun. Ardından yüklediğimiz JAR dosyasını açıyoruz, küçük bir kurulum yapacak. Bu kurulumla birlikte toplamda elimizde dört adet dosya olacak. Bu dosyalardan birinin ismi "eula" ve bu bir yazı dosyası. "eula" isimli dosyayı açıyoruz ve içindeki "eula=false" değerini "eula=true" yapıyoruz. JAR dosyasını kapatıp tekrardan açıyoruz yeniden dosyalar oluşturacak ve bu sefer elimizde toplamda on adet dosya olacak.

server1.PNG


server2.PNG


server4.PNG

15Fy8b.png

Adım 3

Peki her şeyi yaptınız ama bir şey eksik, arkadaşlarınız! Şimdi bu açtığınız sunucuda nasıl arkadaşlarınız ile birlikte oynayabilirsiniz bu adımda bunu öğreneceksiniz. Öncelikle şunu söylemek isterim ki; bu işlemin bir çok yolu var, ben bunun en kolay ve en kullanışlı yolunu göstereceğim. Bu yolda Hamachi kullanacağız, Hamachi'nin indirme linkini aşağıya yine koyacağım. Hamachi'yi indiriyoruz, kuruyoruz ve kayıt oluyoruz. Bu işlemleri yaptıktan sonra yeni bir ağ oluşturuyorsunuz, oluşturduğunuz ağ kimliğini ve şifresini arkadaşlarınıza veriyorsunuz ve hepiniz aynı ağ ortamında bulunuyorsunuz. Sonrasında, Hamachi üzerinden kendi bilgisayar isminize sağ tıklayıp, "IPv4 adresini kopyala" butonuna tıklıyorsunuz. Kopyaladığınız bu IPv4 adresini oluşan dosyalar arasından "server.properties" isimli dosyanın içinden "server-ip=" yazan kısıma "boşluksuz" bir şekilde yapıştırıyorsunuz. Eğer sunucunuz açıksa kapatın tekrar açın, değilse açın ve arkadaşlarınızla kendi bilgisayarınızda ve tamamen ücretsiz olan sunucunuzda eğlencenin dibine vurun!

LINK

server5.PNG


15Fy8b.png
 

Ardaym

Yönetici
Katılım
10 Kas 2019
Konular
227
Mesajlar
1,061
Çözümler
20
Tepki puanı
1,043
Puanları
8,710
Zamanında az mı sunucu açıp oynardık :)
 
  • Beğen
Tepkiler: Meli

avnnn

Genel Moderatör
Katılım
16 Şub 2020
Konular
271
Mesajlar
878
Çözümler
2
Tepki puanı
1,130
Puanları
7,910
Ahhh! eski günler aklımda canlandı. (göz yaşı pıt)
 
  • Beğen
Tepkiler: Meli