Bilgisayar Üstünden Minecraft Sunucusu Nasıl Açılır?

Meli

Özel Üye
Konular
47
bvNAlZ.png

Selamlar değerli şehir sakinleri! Bu rehber konumuzda "kendi" bilgisayarı üzerinden Minecraft sunucusu açmayı bilmeyen arkadaşlarımıza nasıl yapıldığını göstereceğim. Size gösterdiğim adımları sırasıyla ve doğru şekilde uyguladığınızda, bir Minecraft sunucusu sahibi olacaksınız.
15Fy8b.png

Adım 1

Bu adımda, sunucuyu açamamız için en gerekli olan JAR dosyasını indireceğiz. Tabii ki rastgele olmayacak, sunucunuzu hangi sürümde açmak istiyorsanız onu indireceksiniz. Aşağıda vermiş olduğum linkten bu dosyayı indirebilirsiniz.

LINK

sürüm.PNG

15Fy8b.png

Adım 2

Bu adımda ise, İlk öncelikle "sunucum" isimli yeni bir klasör açıyoruz. Yüklediğimiz JAR dosyasını bu klasörün içinde açalım daha temiz ve düzenli bir çalışma alanı olsun. Ardından yüklediğimiz JAR dosyasını açıyoruz, küçük bir kurulum yapacak. Bu kurulumla birlikte toplamda elimizde dört adet dosya olacak. Bu dosyalardan birinin ismi "eula" ve bu bir yazı dosyası. "eula" isimli dosyayı açıyoruz ve içindeki "eula=false" değerini "eula=true" yapıyoruz. JAR dosyasını kapatıp tekrardan açıyoruz yeniden dosyalar oluşturacak ve bu sefer elimizde toplamda on adet dosya olacak.

server1.PNG

server2.PNG

server4.PNG

15Fy8b.png

Adım 3

Peki her şeyi yaptınız ama bir şey eksik, arkadaşlarınız! Şimdi bu açtığınız sunucuda nasıl arkadaşlarınız ile birlikte oynayabilirsiniz bu adımda bunu öğreneceksiniz. Öncelikle şunu söylemek isterim ki; bu işlemin bir çok yolu var, ben bunun en kolay ve en kullanışlı yolunu göstereceğim. Bu yolda Hamachi kullanacağız, Hamachi'nin indirme linkini aşağıya yine koyacağım. Hamachi'yi indiriyoruz, kuruyoruz ve kayıt oluyoruz. Bu işlemleri yaptıktan sonra yeni bir ağ oluşturuyorsunuz, oluşturduğunuz ağ kimliğini ve şifresini arkadaşlarınıza veriyorsunuz ve hepiniz aynı ağ ortamında bulunuyorsunuz. Sonrasında, Hamachi üzerinden kendi bilgisayar isminize sağ tıklayıp, "IPv4 adresini kopyala" butonuna tıklıyorsunuz. Kopyaladığınız bu IPv4 adresini oluşan dosyalar arasından "server.properties" isimli dosyanın içinden "server-ip=" yazan kısıma "boşluksuz" bir şekilde yapıştırıyorsunuz. Eğer sunucunuz açıksa kapatın tekrar açın, değilse açın ve arkadaşlarınızla kendi bilgisayarınızda ve tamamen ücretsiz olan sunucunuzda eğlencenin dibine vurun!

LINK

server5.PNG

15Fy8b.png

Konular
225
Zamanında az mı sunucu açıp oynardık :)

• Beğen
Tepkiler: Meli

avnnn

Genel Moderatör
Konular
271
Ahhh! eski günler aklımda canlandı. (göz yaşı pıt)

• Beğen
Tepkiler: Meli