Minecraft'a RTX Desteği Geliyor

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Demir Avcısı
Katılım
9 Kas 2019
Mesajlar
24
Tepki puanı
45
Ekli dosyayı görüntüle 65 Evet O Delisi Olduğumuz Oyuna RTX Geliyor Peki Nedir Bu RTX ? Ekli dosyayı görüntüle 67
Ray Tracing (RTX) Nedir?

Ray Tracing teknolojisinin ışıma ile alakalı olduğunu çoğumuz biliyoruzdur. Peki, biraz daha ayrıntıya inmek sizce de iyi olmaz mı? Ray Tracing teknolojisi, ışığın kaynaktan çıktıktan sonra izlediği yolda verdiği, aynı gerçek hayattaki gibi gölgelerini ve şiddetini izlediği o yola yansıtmasıdır. Işık kaynaklarının doğrudan vurduğu alanların parlak, doğrudan vurmadığı alanların ise karamsar olmasıdır. Gerçekçilik ilkesi ile ortaya çıkan bu teknoloji, yüksek kaliteli animasyon filmlerinde ve dizilerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.


Nvidia RTX Teknolojisi
Nvidia'nın bu harika teknolojisine teknik açıdan bakmak, özellikle işin arka planını merak edenler için güzel olacaktır diye düşünüyorum, ne dersiniz? Evet, yine çoğumuzun bildiği üzere ekran kartlarının ışın izleme performansını tam tamına ölçebilecek bir test henüz yok. Ancak şunu da biliyoruz ki; RTX2080 için 10 Giga Rays/s'lik bir rakam ortalama sıfatıyla adlandırılabilir. Peki, Ray Tracing aktif edildiğinde bu oran ne oluyor? Aranızda mutlaka bilen vardır. %20 - %40 arasında bir düşüşe uğruyor. Bu da demek oluyor ki; iyi bir GPU (Ekran Kartı) her zaman vazgeçilmezdir.


Ray Tracing Destekli Oyunlar
Minecraft'a gelecek dedik de, şu an hangi oyunlarda var? Aranızda mutlaka merak edenler vardır. Buyurun o zaman. Çok tanınan ve oynanan oyunlara baktığımızda; Battlefield V, Shadow of the Tomb Raider ve Metro Exodus’u görüyoruz. Biraz daha az tanınan ve oynanan oyunlara geçtiğimizde ise Atomic Heart, Enlisted, Control, Corsa gibi oyunlar karşımıza çıkıyor.


Minecraft'a Ray Tracing Teknolojisi Geliyor
Evet yanlış duymadınız. Gayet doğru. Minecraft oyunu sil baştan yapıp Ray Tracing teknolojisi getiriyor. Bu da demek oluyor ki daha gerçekçi grafikler ve bununla beraber gelen daha iyi bir oyun keyfi. birçok da özellik getirecek. Işık kaynağının büyüklüğüne, hacmine, biçimine ve alana uzaklığı ile beraber gelen gölgelendirmelerden tutun, güneş ve lavın doğrusal bir şekilde aydınlatmasına her şey var. Gerçekten çok güzel olacak. Kaynak paketleri ile yapılan gök yüzlerini bilirsiniz sevgili okurlar, bu güncelleme ile artık kaynak paketine gerek duymayacağız. Ray Tracing (RTX) bizi ona zaten götürecek ve bize eşsiz bir gök yüzü grafiği sunacak. Bu neden ile, görsellik için yaratılan kaynak paketlerine ne olacak diye düşünüyor musunuz? Benim kanaatimce, daha fazla görsellik için kaynak paketi yapılmayacak, yapılanların da çoğu piyasada aktif olmayacak .
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt