Valorant Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Katılım
8 Haz 2022
Konular
28
Mesajlar
41
Tepki puanı
47
Puanları
860
Valorant (VALORANT olarak stilize edilir), Riot Games tarafından geliştirilip yayınlanan bir free-to-play çok oyunculu taktiksel birinci şahıs nişancı video oyunudur. İlk olarak Ekim 2019'da Project A kod adı altında yayınlanan oyun, 7 Nisan 2020'de sınırlı erişimle kapalı beta dönemine başladı ve ardından 2 Haziran 2020'de resmî olarak yayınlandı.
images (3).jpeg

• OYNANIŞ
Valorant, yakın gelecekte geçen takım tabanlı bir taktik nişancı ve birinci şahıs nişancı oyunudur. Oyuncular, dünyadaki çeşitli ülke ve kültürlere göre tasarlanmış bir dizi ajan karakter olarak oynarlar. Ana oyun modunda, oyuncular, her bir takımın beş oyuncuya sahip olduğu saldıran veya savunan takıma atanır. Temsilcilerin, her biri ücret gerektiren benzersiz yeteneklerinin yanı sıra öldürme, ölüm veya ani hareketler yoluyla hücum gerektiren benzersiz bir nihai yeteneğe sahiptirler. Her oyuncu her tura "klasik" bir tabanca ve bir veya birden daha fazla "özel yetenek" ile başlar. Diğer silahlar ve yetenek ücretleri, bir önceki turun sonucuna, oyuncunun sorumlu olduğu herhangi bir öldürmeye ve ani artışla yapılan herhangi bir eyleme dayalı olarak para veren bir oyun içi ekonomik sistem kullanılarak satın alınabilir. Oyunda hafif makineli tüfekler, av tüfeği, makineli tüfek, saldırı tüfeği ve keskin nişancı tüfeği gibi çeşitli silahlar bulunur. "Spectre", "Odin" ve "Vandal" gibi otomatik ve yarı otomatik silahlar, doğru atış yapabilmek için oyuncu tarafından kontrol edilmesi gereken geri tepme modellerine sahiptir.

images (4).jpeg

•Kademeler
Oyunun Rekabete Dayalı modunda oynanan maçların ardından oyuncuların yerleşebileceği birçok kademe vardır. Oyuncuların yetenek seviyesini gösteren, Rekabete Dayalı maçların sonunda gösterilen performansa göre elde edilen bu kademelerin sıralaması aşağıdaki şekildedir:

 • Demir 1-2-3
 • Bronz 1-2-3
 • Gümüş 1-2-3
 • Altın 1-2-3
 • Platin 1-2-3
 • Elmas 1-2-3
 • Ölümsüzlük
 • Radyant[5]
•Ajanlar(Karakterler)
Valorant, farklı özel yeteneklere ve yaşam öykülerine[6] sahip 15 adet ajan içeriyor. Bu ajanlar; düellocu, gözcü, öncü ve kontrol uzmanı olarak dört role ayrılıyor. Ajanların rolleri şu şekildedir:

Düellocu​

Gözcü​

Öncü​

•Geliştirme
Valorant, daha önce League of Legends'ı geliştiren Riot Games tarafından geliştirildi ve yayınlandı. Geliştirme, araştırma ve geliştirme bölümü bünyesinde 2014 yılında başlamıştır. Diğer Riot geliştiricileri ile potansiyel oyunlar düşünülürken Joe Ziegler (Valorant oyun yönetmeni), Valorant ile ilgili ilk fikri ortaya atar. David Nottingham, Valorant'ın yaratıcı direktörüdür. Trevor Romleski, League of Legends'ta eski tasarımcı ve Salvatore Garozzo, eski profesyonel oyuncu ve harita tasarımcısı, Valorant için çalıştılar. Half-Life 2 ve Team Fortress 2 için sanat ve karakter tasarımcısı olan eski Valve geliştiricisi Moby Francke ise sanat yönetmenidir.

Valorant, geliştirme ekibinin oyun ve optimizasyonlara odaklanmasına olanak tanıyan Unreal Engine 4 kullanılarak oluşturuldu.[26] Minimum donanım gereksinimlerinde saniyede 30 kareye ulaşmak için, daha önce Gears of War 4 üzerinde çalışan Marcus Reid liderliğindeki mühendislik ekibinin, motorun mobil oluşturucusunu kullanarak oluşturucuyu düzenlemek gibi motorda birkaç değişiklik yapması gerekiyordu. Savaş dışı durumlarda karakter animasyonlarını devre dışı bırakarak ve isabet kaydı sürecinde gereksiz değerlendirmeleri kaldırarak sunucu performansını optimize ettiler.

Geliştirme sırasında, Riot Games, oyuncularının en az %70'i için 35 milisaniyeden daha az bir ping için çalışma sözü verdi.[27] Bunu başarmak için Riot, dünyadaki büyük şehirlerin çoğunda veya yakınında sunucular vadetti ve bu sunuculara özel bağlantılar kurmak için internet servis sağlayıcılarıyla birlikte çalıştı. COVID-19 salgını sırasında internet trafiğindeki artış nedeniyle, Riot bağlantıları optimize etmekte ve vadedilen seviyelere ping atmakta sorun yaşadı.

Çıkış
Valorant, Ekim 2019'da geçici bir Proje A başlığı altında tanıtıldı. 1 Mart 2020'de YouTube'da "The Round" adlı bir oyun videosu ile duyuruldu. Oyunun kapalı betası 7 Nisan 2020'de piyasaya sürüldü. Bir beta erişim anahtarı edinme şansı için, oyuncuların hem Riot Games hem de yayın platformu Twitch'e kaydolmaları ve ilgili akışları izlemeleri gerekiyordu.[28] Bu beta 28 Mayıs 2020'de sona erdi ve oyun 2 Haziran 2020'de tamamen yayınlandı.

Anti-hile yazılımı tartışması​

Oyun, bilgisayar sistemine erişim sağlayan bir çekirdek sürücüsünde çalıştığı ortaya çıktığı için hile karşıtı yazılımı Vanguard nedeniyle eleştirildi. OSNews, Riot Games ve sahibi Çinli teknoloji şirketi Tencent'in oyunculara casusluk yapabileceği ve çekirdek sürücüsünün potansiyel olarak üçüncü şahıslar tarafından istismar edilebileceği konusundaki endişelerini dile getirdi. Ancak Riot Games, sürücünün kendilerine herhangi bir bilgi göndermediğini belirtti ve yazılımdaki güvenlik açıklarını gösteren raporlara ödül vermek için bir hata ödül programı başlattı.
indir (3).jpeg

EK BİLGİ ! Bir beta erişim anahtarı edinme şansı için, oyuncuların hem Riot Games hem de yayın platformu Twitch'e kaydolmaları ve ilgili akışları izlemeleri gerekiyordu
 

Ekli dosyalar

 • images (4).jpeg
  images (4).jpeg
  11.3 KB · Görünt.: 164
Moderatörün son düzenlenenleri:
Katılım
24 Nis 2024
Konular
0
Mesajlar
3
Tepki puanı
0
Puanları
405
Valorant, geleneksel nişancı oyunlarının unsurlarını benzersiz karakter yetenekleriyle harmanlayan hızlı tempolu oynanışı sayesinde oyuncular arasında hızla popülerlik site kazandı