TOGG Nedir ?

Jameica

Yazar Şefi
Moderatör
Konular
23
Merhabalar ben Samet bugün sizlere TOGG nedir, nasıl ortaya çıktı bunlardan biraz bahsedeceğim. Keyifli okumalar.

togg.jpg

Togg Nedir;
Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu
veya kısaca Togg, Türkiye merkezli bir otomobil üretici şirkettir. Şirket, fikrî mülkiyet haklarına sahip olduğu ilk otomobilin 29 Ekim 2022 seri üretime hazır hale geldi. Yapılan araştırmalara göre aracın maliyetinin Eylül 2022 itibarıyla 750.000 Türk lirası olduğu tahmin edilmektedir. Aracın satış fiyatının 900.000 Türk lirasının altında olacağı tahmin ediliyor.

Togg Nasıl Ortaya Çıktı;
Türkiye'de yerli otomobil üretebilmek için birlikte çalışma kararı alan şirket ve kuruluşlar, Kasım 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Bu amaçla Anadolu Grup(%19), BMC (%19), Kök Grubu (%19), Turkcell (%19), Zorlu Holding (%19) ve TOBB (%5) tarafından 25 Haziran 2018'de Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. kuruldu. Eylül 2019'da Kök Grubunun projeden çekileceği iddia edildi. Ekim 2019'da şirket merkezi Şişli, İstanbul'dan Gebze, Kocaeli'ne taşındı. Şirketin CEO'su Gürcan Karakaş, tasarımı 2019 yılı içinde tamamlanacak olan otomobilin 2022'de satışa çıkacağını açıkladı. Togg Yerli Otomobil Suv ve Sedan modelleri 27 Aralık 2019'da yapılan bir basın toplantısında tanıtıldı. Togg'un gövde tasarım çalışması İtalyan tasarım şirketi Pininfarina ile birlikte yapıldı.

Togg'un elektrikli otomobil üretimi için Gemlik , Bursa'da 22 milyar TL maliyetle fabrika kuracağı açıklandı. Fabrika için proje bazlı devlet yardımı verileceği duyuruldu. 21 Mayıs 2020'de fabrikanın yapımına başlandı. Ağustos 2020'de şirketin Togg markasıyla üretim yapmasına karar verildi.18 Aralık 2021 tarihinde Togg'un yeni logosu tanıtıldı. 6 Ocak 2022 de Amerika'da CES 2022 etkinliğinde yerini aldı ve lansman gerçekleştirdi. 2022 Yılı Ekim ayının ortasında fabrika inşaatı tamamlandı ve 29 Ekim 2022 tarihinde ilk TOGG üretim bandından "Anadolu Kırmızısı" rengiyle indi.

Fabrika inşa ve üretim süreci;
Bursa'nın Gemlik ilçesinde yer alan fabrikanın yapımına ilk olarak 18 Temmuz 2020'de başlandı. Sahası yaklaşık 1 milyon 200 bin metrekare olan fabrika, 29 Ekim 2022 tarihinde Türkiye CumhurBaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla açılmıştır. Gemlik'te 1850 kişinin görev yaptığı şantiyede planlamalar çerçevesinde çalışmalarını yürüten şirket, seri üretim bandından elektrikli C SUV aracını 2022 sonunda indirmeyi hedefliyor. Gemlik'teki Togg fabrikasında 14 bin 500 ton çelik montajı yapılan boya tesisinde, 33 bin metrekare çatı panel montajı ve 16 bin 734 metrekare abs kör kalıp montajı yapıldı. Tesisteki üretim hattı boya tanklarının yerleştirilmesi tamamlandı.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) ile bir Çin şirketi olan Farasis’in ortaklığında kurulan SIRO, Gemlik’te batarya hücresi ve modül üretimi tesisi kuracak. Togg ve Farasis ortaklığında SIRO, 15 gigawatt saatlik batarya hücresi ve modül üretimi yapacak. Gemlik’teki fabrikada otomotiv ve otomotiv dışı uygulamalarda enerji depolama çözümleri geliştirecek.

TOGG modelleri ;
İsimTipiDuyurulma TarihiBeklenen Çıkış TarihiMotor
Togg (Suv)C-Segment Suv27 Aralık 201918 Mart 2023Elektrikli
Togg (Sedan)C-Segment Sedan27 Aralık 20192025 YılıElektrikli
Togg (C-X Coupe)C-segment Xcoupe29 Ekim 20222026 Yılı SonrasıElektrikli

Togg modelleri nasıl görünüyor;

Togg Suv Modeli
c-suv.jpg

Togg Sedan Modeli
sedan.jpg

Not: C-X coupe modeli ile ilgli kesin bir görsel bulamadığım için burada mevcut değildir.