Katılım
24 Kas 2019
Konular
11
Mesajlar
26
Tepki puanı
33
Puanları
1,560
Untitled-1.pngPrince Of Persia

Öncelikle hepiniz hoş geldiniz değerli Oyuncular Şehri sakinleri! Sonunda sizlerle yepyeni bir tanıtım konusu ile beraberiz.
Bugün sizlere tanıtacağımız oyun "Prince Of Persia" oyunu serisi olacak. Hazırsanız rahat sandalyenize yaslanıp okumak için aşağı kaydırın.

princ.jpeg


Prince Of Persia Nedir?


Prince Of Persia bir platform oyunu. Wiki'ye göre hikayeli platform oyunu. Oyunun hikayesi gayet basit. Sultan savaşta ve bunu fırsat bilen kötü kalpli vezir Cabbar, sultanın kızını bir kuleye kapatıp 2 seçenek sunuyor: Ya vezirle evlenecek ya da 1 saat içinde ölecek. Prensese yardım edebilecek tek kişi ise isimsiz bir Prens. Ama maalesef o da vezir tarafından zindana atılmış. Prenses 1 saat içine karar vermek zorunda demiştik. işte bu yüzden oyunu 60 dakika içinde bitirmek zorundasınız. Zamanın kısıtlı oluşu, yeterince zorlu ve ölümcül tuzaklar, düşmanlar yetmiyormuş gibi oyunun bir noktasında kendi yansımanız ile dövüşmeniz gerekecek.

perep.pngPrince Of Persia sadece Apple 2 bilgisayarlar için çıktığından dolayı çok iyi satışlar yakalayamıyor. Ama oyun şanslı olacak ki o dönemin ünlü firmalarından olan Borderbound firmasının dikkatini çekiyor ve o dönemin ne kadar konsolu, bilgisayarı var ise her biri için piyasaya sürülüyor. Nihayet hak ettiği ilgiyi görüp 2 milyon kopya satıyor. Ortada grafiker, programcı vs. paylaşacak kimse olmayınca tüm para oyunun kurucusu Jordan Mechner abimize kalıyor. Ama adamımız bu sırada film okuluna gitmeye karar verince Prince Of Persia serisi uzun süre rafa kaldırılıyor.

maxresdefault.jpg


Prince Of Persia: Shadow And The Flame

2. Oyun 1993 yılında Prince Of Persia: Shadow And The Flame ile geri dönüş yapıyor. Jordan, bu defa yönetmen koltuğunda. Oyunumuz da artık biraz daha aksiyona eğilimli. İlk oyundan 11 gün sonrasını anlatıyor. Kötü kalpli veziri yendiğiniz için bütün Pers halkı size şükranlarını ve zenginliklerini bahşediyor. Ama prensimiz onurlu ve gururlu bir savaşçı olarak yalnızca prensesin gönlünü istiyor. Evlenme teklifi etmek için tam saraya girerken orada aynı sizin gibi görünüşe sahip bir adam "Atın bu yabancıyı dışarı!" diye karakterimizi öldürülmesi için emirler yağdırıyor. Siz de uçup kaçarak adam vurarak saraydan kaçıyorsunuz ve epik maceranız burada başlıyor. Oyun, ilk oyun kadar olmasa da oyuncu ve eleştirmenler tarafından gayet olumlu yorumlarla karşılanıyor.

prince_of_persia_3d_a.jpg


Prince Of Persia: 3D

Serinin 3. Oyunu Prince Of Persia: 3D ise uzun bir aradan sonra 1999 yılında geliyor. Jordan abimizin proje ile çok ilgilenmemesinden mi bilinmez nedense ilk iki oyunun başarısını devam ettiremiyor. 3 boyutlu sisteme geçerken bir sürü hata, kötü kontroller ve eleştirmenler tarafından özgünlüğünü kaybedip "Tomb Raider" klonuna dönüşmekle suçlanıyor prens. Düşük satışlar oyunun dağıtıcısı Red Orb'u iflas ettirince, oyunun haklarını Ubisoft satın alıyor. Bu da oyun dünyasına yeni bir solu getiren yeni bir efsanenin doğuşuna neden oluyor. Ubisoft, oyunun sahibi Jordan'ı da alıp "PoP Team" adını alan ekip ile bir başyapıta imza atmak için hazırlıklara başlıyorlar.

Prince_of_Persia_-_The_sands_of_time_oyun_kapağı.jpg


Prince Of Persia: The Sands Of Time

2003 yılında piyasaya çıkan Prince Of Persia: The Sands Of Time anında modern klasikler arasına giriyor. Ölümsüzlüğün peşinde olan deli vezir, hiçbir insanın sahip olmadığı hazineler vaadiyle prens ve babası, Kralı zamanın kumlarını serbest bırakmaları için kandırıyor. Kumlar etrafa saçılır saçılmaz her yer kaos kıyamet oluyor. Bundan sonra kontrol sizde. Prens yaptığı hatayı düzeltmek zorunda. Kum saatini açmak için kullandığınız zaman hançeri, bu oyundaki en yakın dostunuz olacak.

Prince_of_Persia_-_Warrior_Within_oyun_kapağı.jpg


Prince Of Persia: Warrior Within

2004 yılında prens radikal bir değişimle geliyor. "N'olmuş bu adama!? Ketum gibi bir şey olmuş, ağzı da bayağı bozulmuş!" İlk oyunda zamanın akışıyla oynadınız, kaderi parmakladınız. Eh bunun bir cezası var elbet. Kumları serbest bırakan her kim ise ölmesi gerek. Dahaka adlı yaratık beyefendi de prense bu konuda yardımcı olmak için peşinde. Oyun boyunca oradan buradan çıkıp sizi kovalayarak yüreğinizi ağzınıza getiriyor sık sık. Warrior Within bir dövüş oyunundaki kadar detaylı kombolar, enfes müzikler ve bol sürprizli hikaye ile serinin yerini iyice sağlamlaştırıyor.Prince Of Persia:The Two Thrones

2005 yılında gelen Prince Of Persia:The Two Thrones için, prens ilk iki oyunundaki halinin karışımı olarak ortaya çıkıyor. Spoiler vermeden hikayeyi anlatmak gerekirse: Son yolculuğundan döndüğünde saldırıya uğramış bir Babil ile karşılaşan prens zamanın kumlarından nasibini alıyor ve içinde kibirli bir canavar büyümeye başlıyor. Prince Of Persia:The Two Thrones, iki oyundur başına gelmedik kalmayan kahramanımızın hikayesine noktayı nihayet koyuyor.

Serinin diğerleri kadar çok konuşulmayan 2 oyunu ve 1 filmi bulunuyor. Bunlar:
(2008) Prince Of Persia-Oyun
(2010) Prince of Persia: The Forgotten Sands-Oyun
(2010) Prince of Persia: The Sands of Time-Film
Okuduğunuz için teşekkürler. Yorum ve görüşlerinizi bu konu altına yazmayı unutmayın. Bir sonraki konuda görüşmek üzere. İyi Forumlar!

 
Son düzenleme: