Heroes & Generals | Birinci Şahıs Nişancı ve Strateji Oyunu [Çok Oyunculu, Ücretsiz!]

Oyuncular Şehri

ErenSB

Elmas Üye
Katılım
1 Haz 2020
Konular
34
Mesajlar
117
Tepki puanı
129
Puanları
3,910
heroes5.png

Heroes & Generals

Birinci şahıs nişancı, gerçek zamanlı strateji ve devasa çok oyunculu olan Heroes & Generals, 2013 yılında açık beta olarak yayınlanmıştır fakat tam anlamıyla 23 Eylül 2016 yılında yayınlanmıştır. Steam platformunda ise 18 Ekim 2016 tarihinde yerini almıştır. Oyunun yapımında IO Interactive firması çalışanları ve Hitman serisinin yapımında çalışmış kişilerde yer almıştır. Google verilerine göre %92'lik bir kısım oyunu beğenmiş fakat Steam incelemeleri karışıktır. Oyun zaman ilerledikçe çok fazla değişmiş ve gelişmiştir. Ücretsiz olmasına rağmen güncel tutulan bir oyun olduğunu söyleyebilirim, oyunda aksiyonu dibine kadar yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Oyun yaklaşık 2,5 sene beta sürümünde kalsa da yayınlandıktan kısa bir süre sonra 10 Milyon kullanıcıya ulaştı. Sonrasında bu sayılar düştü ancak hala sevilen bir oyun. Ayrıca oyun beta sürümünden çıkmasının ardından Türkçe dil desteği de eklenmiştir, bu da Türk oyuncuların fazla olduğunu gösteriyor.

Oyunun Amacı

Oyun 2. Dünya Savaşı ve Strateji oyunudur, bu tür oyunların meraklılarını oldukça memnun edeceğine eminim. Ayrı cephelerde savaşıp tank, uçak, araba ve hatta bisiklet bile kullanabilirsiniz. Oyunda ki silahlar ve tüm araçlar 2. Dünya Savaşı sırasında kullanılanlara benzetilmeye çalışılmış ve bence gayet başarılı olmuştur. Hero veya General olarak iki farklı rol alabilirsiniz. Strateji yapmak istiyorsanız ve fazla savaşta bulunmak istemiyorsanız General tarafını seçmeniz daha mantıklıdır. Tabii General olmak için seviye atlamalısınız.

Mf8tlp.png


Oyunda sayamayacağınız kadar fazla Silah ve mühimmat bulunmaktadır. Savaşacağınız alanda isterseniz gümbür gümbür rakiplerinize saldırın, isterseniz strateji yaparak rakiplerinizi etkisiz hale getirin. Oyunda çok fazla taktik vs. bulunuyor, bu yüzden uçak olmayan oyun modlarıda var. İsterseniz sadece silah ve mühimmatlar yani uçakların olmadığı oyun modlarını tercih edebilirsiniz. Oyunun grafikleri 2017 yılında ilk oynadığım zamanlar çok güzeldi, şu an daha da güzel. Grafikleri ve kattığı heyecan sizi aksiyona doyuracaktır. Oyun aksiyon ve bam güm oynanılacak bir oyun olduğu kadar strateji oyunuda. Oyunun kaderini Generaller belirler, eğer Generaller doğru zamanda doğru taktikleri uygularsa ve birliklerini iyi yönetirlerse oyunu kazanırlar fakat eşit şartlardaki bir savaşta oyunun kaderi Herolara bağlıdır.

Heroes & Generals Battlefield gibi oyunlardan bir tık geride kalsa da atmosfer yönünden bence çok daha iyi bir oyun. Oynadıkça şunu yapayım bunu yapayım derken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz ve bağımlılık yapıyor. Bunun sebebi ise konseptinin kalitesi.

9Kle6l.png


Heroes & Generals asla tüm Manga'nın kafasına göre hareket ederek kazanabileceğiniz bir oyun değildir. Yukarıda da defalarca söylediğim gibi bu bir Strateji oyunu ve takım olarak hareket etmek çok önemli. Örneğin, bölgeleri ele geçiriyorsunuz ve bir sonraki bölgeye doğru ilerliyorsunuz. İlerleyen ekibin takım halinde hareket etmesi ve ele geçirilen bölgede duracak kişilerin olması oyunun kaderini belirler. Öldükten bir süre sonra respawn olursunuz yani yeniden canlanırsınız ve respawn olduktan sonra kafanıza göre hareket etmek yerine takımı izleyin, çoğunluk nereye gidiyorsa onlarla ilerleyin. Zaten zamanla oyunu çözecek ve ayak uyduracaksınız.

Oyunda bazı silahları, araçları ve en önemlisi mühimmatları alabilmek için seviyeler atlamanız veya ücret ödemeniz gerekmektedir. Özellikle uçakları herkes kullanamaz ve kullanan kişiler belli bir seviyeye gelmiş oyunculardır, oyunda bol bol zevkli vakit geçireceğiniz için kısa sürede seviye atlayacağınızdan şüpheniz olmasın. Daha önce Battlefield oynadıysanız bu oyun Battlefield'in verdiği birkaç eksiklik hissini tamamlıyor. Az önce de söylediğim gibi atmosferi çok farklı ve daha aksiyonlu. Siz de bunu oynadıkça anlayacaksınız.

9lh0Sw.png

Bazı Eksiklikler

Şahsi olarak ve topluluk yorumlarını incelediğim kadarıyla oyunda eksik ve saçma olan birkaç şey tabii ki her oyunda olduğu gibi var. Genel olarak incelemelerde şikayet edilen tarafı, Birini öldürünce bulunduğunuz bölgeyi öğrenebiliyor ve bu yüzden hemen yer değiştirmeniz gerekiyor, özellikle keskin nişancılar bu durumdan pek hoşnut diyemeyiz fakat bana göre bu durum gayet normal. Oyundaki atmosfer, aksiyon ve akışı bozmamak için herkesin sürekli hareket halinde olması güzel. Tabii kimisine göre bu bir eksiklik değildir. Siz oynadıktan sonra karar vermelisiniz, bakalım bu özellik hoşunuzamı yoksa zorunuzamı gidecek.:D

Bana görede oyunun eksik yanlarından bir tanesi seviye sistemi. Siz 3. seviye'ye gelene kadar sizin gibi yeni başlayan acemi oyuncularla fazla aksiyonlu ve eğlenceli şekilde oynuyorsunuz fakat 3. seviyeden sonra işler değişiyor. Sizi rütbece yüksek oyuncularla eşleştirebiliyor ve bir anda anlamadığınız şekilde güçlü silahlar, tanklar ve uçaklarla aniden karşılaşabiliyorsunuz. Tabii bu da sizin kafanızı bir süre karıştırabilir, yani tepkiniz, Aman efendim nerelere geldik birden olabilir ancak bu sizi pes ettirmesin çünkü oynadıkça deneyim kazanacak, daha tecrübeli olacaksınız. 3. seviyeden sonra sabır çok önemli, pes etmeden oynamaya devam ederseniz gelişirsiniz.

Bana göre bir eksiklik ise oyuna yeni başlamışsınız ve henüz güzel bir silahınız yok iken henüz 3. seviye bile olmamış bir eleman parayı basıp güçlü silahlar alabiliyor. Örneğin belli bir seviye'ye kadar silah mağazası vs. kapatılabilir veya kısıtlama getirilebilir. Bu tarz aksiyonlu bir oyunda fazla eksiklik ve hata olmaması da bir yandan harika bence. Eksiklikleri ile birlikte de mükemmel bir oyun olduğunu belirteyim.


Son

Bu konununda sonuna geldik, yazarken en çok zevk aldığım konulardan birisi oldu. Umarım sizde okurken zevk alırsınız, iyi forumlar!

İndirme Bağlantıları;

Heroes & Generals | Kendi Sitesi
Steam
 
Son düzenleme:

Rospia

Elmas Üye
Katılım
12 Kas 2019
Konular
1
Mesajlar
304
Tepki puanı
111
Puanları
4,110
Ellerine sağlık, Steam üzerinden baktığımda 80 binden fazla olumlu incele almış. Deneyimlemeye değer.
 
  • Beğen
Tepkiler: ErenSB
Katılım
13 Kas 2019
Konular
41
Mesajlar
399
Tepki puanı
291
Puanları
3,310
Ben birinci şahıs oyunlarını çok severim. Konuda güzel olmuş, ellerine sağlık.
 
  • Beğen
Tepkiler: ErenSB
Katılım
22 Ağu 2020
Konular
4
Mesajlar
15
Tepki puanı
14
Puanları
1,510
Birinci şahıs oyunlar arasında orta ile iyi arasında yer alabilir.
 
  • Beğen
Tepkiler: ErenSB

ErenSB

Elmas Üye
Katılım
1 Haz 2020
Konular
34
Mesajlar
117
Tepki puanı
129
Puanları
3,910
Oyun güncellemeler almaya devam ediyor. Şimdi daha fazla savaş modu geldi ve daha optimize olmuş vaziyette.
Dünyanın en iyi savaş oyunlarından birisi olduğunu söyleyebilirim. Ücretsiz bir battlefield havası almak isteyen herkes oynayabilir. :)