X-Ray Hilelerini Sunucu Tabanlı Engelleme Yöntemi

Konular
19
Tüm survival sunucuların kanseri olan bir illet X-Ray. Teoride bu sorunu yalnızca sunucu tabanlı çözebilirsiniz.
8 Adım'da survival sunucuzu xray'den tamamen arındırın.

Gerekli adımlar:
1- Haritanızın mevcut tüm chunklarını madenleri algılayacak biçimde analiz edin.
2- Algılanan bütün madenleri taş'a bloğa dönüştürün fakat dönüştürmeden önce bu madenlerin kayıtlarını, sunucu tabanlı tutun. Bu kayıtlar madenlerin hangi konumda oldukları, türü gibi özellikler gibi verileri içersin.
3- Daha sonra bu tuttuğunuz kayıtları sunucuya tanıtın. Sunucu ve Chunk sistemi arasında Köprü görevi görecek "ChunkMiner" adında bir plugin yazın. Bu plugin sunucudan aldığı kayıtlı maden koordinatlarını, istenilen chunklara koşullar sağlanırsa yerleştirecek. Chunk'ta mevcut olan madenlerini bu plugin ortaya çıkaracak. Ortaya çıkan bir chunk artık sonsuza kadar madenleri açık halde kalır tekrar kapanmaz.
4- Ardından ChunkMiner pluginize, chunk içi, blok kırma sayısını sayan bir sayaç ekleyin. Bu sayaç oyuncunun koyup kırdığı blokları değil. Oluşan seed içinde hazır gelen blokların kırılma sayılarını saysın.
5- Sayacın bir chunkta hangi yükseklikten aşağısında sayması gerektiğini ayarlayın. 20. yükselik ve altı xraycilerin yukarıda blok kırıp chunk'ı açmasını engellemek için ideal'dir.
6- Chunk içi sayacın kaç blok kırıldığında chunk içi madenleri göstereceğini ayarlayın. Chunk içi blok kırma sayısı koşulu sağlanırsa, oyuncuya chunk'ın madenlerinin açıldığını mesaj olarak iletilen yardımcı plugin yazın.
7- Son olarak artık ince detaya inin, plugine bazı durumlar da ne yapacağını öğretin. Derleyici komutlar yazın. Chunk madenleri gizlideyken oyuncunun kırdığı blok madene denk gelirse o blok yine mevcut haliyle kırılsın. Fakat chunk madenleri açılırsa o maden o kırılan yerde tekrar çıksın.
8- Oyunculara maden yaptıkları chunkın durumunu öne çıkaran, scoreboard ekranından takip edilmesini sağlayan son bir plugin yazın. ScoreBoard ekranında MadenChunk: Kapalı-Açık durumları ekleyin. Daha önce maden chunkı açılan bir yerde maden yapıp yapmamak oyuncuya bırakılsın.

Örnek bir durum:
Bir chunkta 20. yükseklik altında 576 adet blok kırılmadan o chunkta mevcut madenler taş formundan çıkamayacak şekilde ayarlayın. Bu eklenti sayesinde sunucunuzda xray kullanan hileciler madenleri görmek için baya uğraşmak zorunda kalacak. Chunk'ta blok kırıp madenleri açmaya uğraşsa bile 1 chunkluk madenleri göreceğinden xrayın bir manası kalmayacak. Zaten o blokları kırma zamanın da normal maden yapsada aynı oranda elmas vs kazanmış olacağından xrayi kullanmayı bırakacak. Önerimi okuyan sunucu sahiplerine bol şans.

Son düzenleme:
Konular
19
Acaba böyle bir sunucu açılırsa TPS değerleri ne olur merak ediyorum :) Sanırım her chunk'ın durumunu takip eden bir plugin, sunucuyu çok yoran bir işlemler dizinide beraberinde getirecektir. Fakat sunucuyu eğer çok etkilemezse bu yöntem baya iyi olabilir. Neyse ki konunun girişine teoride yazdım İyi forumlar herkese

• Beğen
Tepkiler: Dawend
Konular
13
Fenerli maden yapmayan sağa sola delikler açarak veya düz ilerleyen oyuncular için 3. adımdan sonrası çok sıkıntılı. SonOyuncu oyuncu açısından oyun kalitesine çok önem veriyor bu yüzden ekleyeceğini düşünmüyorum. Bahsettiğin ilk 3 adımın uygulanışı ise (
) geçenlerde aklıma estiği için yapmıştım. Öneri ve düşünce güzel fakat bu konuda sunucu taraflı önlemler almaya çalışmak sunucuyu çok fazla yoracaktır. Mevcut client taraflı ayna koruma üzerine yatırım yapılmasını daha sağlam buluyorum.

• Beğen
Tepkiler: YGZCNERTURK
Konular
19
Fenerli maden yapmayan sağa sola delikler açarak veya düz ilerleyen oyuncular için 3. adımdan sonrası çok sıkıntılı. SonOyuncu oyuncu açısından oyun kalitesine çok önem veriyor bu yüzden ekleyeceğini düşünmüyorum. Bahsettiğin ilk 3 adımın uygulanışı ise (
) geçenlerde aklıma estiği için yapmıştım. Öneri ve düşünce güzel fakat bu konuda sunucu taraflı önlemler almaya çalışmak sunucuyu çok fazla yoracaktır. Mevcut client taraflı ayna koruma üzerine yatırım yapılmasını daha sağlam buluyorum.
Sunucuyu yoracağını tahmin etmiştim. Minecraft zaten başlı başına bir kaotik evren gibi. Milyarlarca bloğun kaydını sunucuya tutturuyor bir de üstüne böyle bir şey demek öhüüm öhüü öksürük tuttu :)

avnnn

Genel Moderatör
Konular
271
Güzel düşünülmüş ve araştırılmış bir konu, emeğine sağlık.

• Beğen
Tepkiler: YGZCNERTURK