Paint Tool Sai Fırça Ayarları

Konular
1
Selamlar! Paint tool sai kullanıp resim çizenler için ufak bir iki bilgi vermek istiyorum.

Programı açtığınızda eğer hiç kurcalamadıysanız, fırçaların ayarlarını hiç değiştirmediyseniz, çizim yaparken belki de hoşunuza gitmeyecek bir şekilde çizeceksinizdir.

FORUMA.PNG

Örneğin 1 numaralı çizim, hemen hemen programın ilk ayarladığı türden bir fırça ile çizildi. Özelliği göründüğü gibi fazla düz ve hatalı çizmesi (çizim hatası demeyin lütfen :)). Bunun sebebi kırmızı içine aldığım kısım yani stabilizer. Fırçaya kattığı şey hata payını azaltmasıdır. Stabilizer düşük olursa hata payınız yüksek olur, aralarında bir ters orantı var. Daha açıklayıcı konuşmak gerekirse stabilizer 0 ise 1 numaralı çizim, 14 ise 2 numaralı çizim gibi olur. Duruma göre yüksek olması çok daha iyi olacaktır. Şahsen çoğu zaman 11, arada bir 14 kullanıyorum.

1 numaralı çizimi bir kenara bırakırsak 2 ve 3 numaralı çizimin arasındaki fark da fırçaların farklılığından kaynaklanıyor.

FORUMM.png

Hazır olarak buraya iki fırça ayarı bırakıyorum.

Pürüzsüz bir çizim istiyorsanız, logo çiziyorsanız soldaki fırça tipi ile kolaylıkla çizebilirsiniz.
Eğer illüstrasyon çiziyorsanız ve sketch havası olmasını istiyorsanız sağdaki fırça tipini seçebilirsiniz.

Fırçanızın böyle olmasını isterseniz kırmızı ile işaretlediğim kısımları ayarlayıp hiçbir zaman değiştirmeyin, bırakın öyle kalsın.

Mavi ile işaretlediğim yerleri dilediğiniz gibi çiziminize göre ayarlayabilirsiniz.
Min size: Fırçanın uç boyutudur. %0 olduğunda ucu en ince duruma gelir. %100 olduğunda da kalınlaşır.
Density: Fırçanın şeffaflığıdır. 0 yaparsanız Fırçanız hemen hemen hiç çizmez. 100 iken ise normal matlığında çizer.

Karmaşık gibi görünse de aslında çok basit bir özellik. Bu şekilde değiştirip çizdiğinizde aradaki farkı siz de göreceksinizdir.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Meli

Özel Üye
Konular
47
Yararlı bir konu olmuş, eline sağlık. :)

• Beğen
Tepkiler: SanatSever
Konular
62
Bu program ile çizilmiş çizim pp oyuncular şehri logosu bekliyoruz.