League Of Legends Evreni

Katılım
10 Haz 2022
Konular
5
Mesajlar
47
Tepki puanı
7
Puanları
810
Öncelikle Runeland hakkında konuşmalıyız. Runeland, kuzeyde Valoran ve güneyde Shurima olmak üzere iki kıtadan oluşan büyülü bir gezegendir. Uzun zaman önce, şimdi Titanlarda yaşayan ejderhalar bu gezegeni toprak rünlerini kullanarak yarattılar.

Batıda fetih denizi, kuzeyde buz denizi, doğuda muhafızlar denizi gibi su kütleleriyle çevrili Runeland’de artık bildiğimiz 13 alan bulunuyor. A’dan Z’ye, bunlar: Bandar City, Bilgewater, Demacia, Freljord, Shadow Island, Void, Ionia, Istar, Noxus, Piltoff, Shurima, Troll ve Zuan şeklinde.

Runeterra’da bulunmayan ancak bir bölge olarak sayılan “Hiçlik” vardır. Runeterra’da Hiçlik olarak gösterilen yer aslında Icathia’da bulunan bir geçit kapısıdır. Bu kapı kainatın ortaya çıkması ile beraber var olmuştur ve burası tek isteği dünyalıları tüketmek olan, tek gerçek duygusu “açlık” olan iğrenç varlıkların bulundukları gizemli bir yer.

Öte yandan bekçiler, boşluğun efendileri dediğimiz devasa gizemli yaratıklar ve şu anda boşluğa Runeterra’ya saldıracakları günü beklemelerini emrediyorlar. Bekçi aynı zamanda evrendeki en eski varlıklardan biridir. Hiçbir gözlemci boşluğun amacını ve neden oluştuğunu bilmiyor. İlk Gözlemci Runeterra’ya girmeden önce fiziksel bir formları bile yoktu ve ne düşündüklerini bile bilmiyorlardı. Bir şey onları rahatsız ediyor, ne olduğunu bile bilmiyorlar. Maddi dünyayı anlama merakları, kendilerine bilgi toplamak için yarattıkları “Hiçlikten Doğanlar”ın ortaya çıkmasına neden oldu. Bu canlıları varlıkları ise hepimiz aslında tanıyoruz. Onlar Cho’gath, Vel’Koz, Kog’Maw.

Hiçlik, hep değişir ve gelişir. Hiçlikli varlıklar hatta Hiçlik’e gitmeyi başarmış olan faniler, Runeterra’ya farklı biçimler ile döner. Yani aslında evrim ile Hiçlik iç içedir.

Freljord

Freljord, Runeterra’daki Hiçliğin en sık temas kurduğu yerlerinden biridir. “Üç Kızkardeş” kuzeyde bulunan ve hava koşulları çok soğuk olan Freljord’da yaşarmış. Avarosa, Serylda ve Lissandra bu toprakların hükümdarlarıdır. Lissandra, Volibear’ın patileri yüzünden görme yetisini kaybetti ama işitme duyusu çok gelişti ve rüyalarda yürüme kabiliyeti kazandı. Başkalarının duyamayacağı bazı fısıltılar duydu ve sonra bunun boşluğun kendisi olduğunu anladı. Bir ölümsüzlük ve olağanüstü güç değişimi olarak görevi Freljord’u Muhafız’ın gelişine hazırlamaktır. Lissandra, kardeşlerini tanımadan anlaşmayı kabul etti ve kardeşleriyle birlikte olan ilk “Buzdoğan” oldu. Ancak bekçi Lisandra’yı beklediğinden daha erken geldiğinde, Lisandra ne kadar ciddi bir hata yaptığını anladı. Bekçiyi gerçek buza hapsettikten ve kız kardeşini ve diğer herkesi uçurum savaşında feda ettikten sonra, Lissandra tarihi manipüle etti. Herkesin güvenliği için, hiç olmamış gibi davrandı.

Ionia

Şimdi Ionia’dan bahsedelim. Vastaya ırkının yaşadığı, İlk Diyar olarak bilinen bir ada topluluğu olan Ionia’da insanlar sihirle uyum içinde yaşarlar. Hiçbir ağaca zarar vermezler. Eğer bir evde yaşayacaksanız hiçbir ağaca zarar verilmeden ağacın kendisi ev görevini üstlenir ve eğer canı sıkılırsa bir gün eviniz olmayabilir. Kısacası Ionia, doğanın sihirle iç içe olduğu, huzurlu mu huzurlu ve büyüleyici bir yer.

Ionia ne kadar barışçıl olursa olsun, kötü niyetli insanlar her zaman var olacaktır. Bu insanlar arasında Noxus’un en büyük generali Boram Darkwell bu tatlı yeri ele geçirmek istedi ve Noxus’un “Ionian İstilası” başladı.Naif mi diyorsunuz bilmiyorum ama Ionia’nın barışçıl halkı başta işgale karşı çıkmadı. Ama sonra Irelia gibi savaşçılar ve Gölge Tarikatı gibi gruplar ortaya çıktı ve birlikte Placidim Savaşı’nda Ionia’nın işgalinde ilk zaferi kazandılar. Ayrıca bu savaşta Irelia, Jericho Swain’in sol kolunu kesti.

Swain daha sonra Noxus’un bu savaşta kendisine karşı bir komplo kurduğunu anladı ve Ölümsüz Kale’nin derinliklerindeki sakat iblis Raum sırasında onunla bir anlaşma yaptı. Bu şekilde çok yıllı planladığı darbeyi bir gecede tamamladı. Artık Boram Darkwell yok. Swain hükümeti devraldığında, Darkwell’in açgözlülüğünün başlattığı Minyon Savaşları’nı, Ionia’nın işgali de dahil olmak üzere ilk kez sona erdirdi. Soylu ailenin etkisini zayıflattı ve kendisine ihanet ettiğini düşündüğü kişiler de dahil olmak üzere birçok kişiyi astı. General Swain’in eylemi bununla da kalmadı, diktatörlüğü önlemek ve kuvvetler ayrılığını sağlamak için Terry Falix’i kurdu. Noxus’un lideri olarak Trifarix’e kurdu. Swain vizyonu temsil ederken, Darius gücü temsil eder ve kurnaz bir “gizemli bir adamla” ülkeyi yönetmeye başladılar.

Noxus’un tarihini araştırırsak, Mordekaiser’in ölümsüz kaleyi inşa ettiğini göreceğiz. Mordekaiser bir zamanlar büyük bir savaş lorduydu, tüm kuzey kabilelerini fethetti ve kanla inşa edilmiş bir imparatorluk kurmayı umdu. Mordekaiser, ölümlü bir halde öldüğünde, büyük fatihlerin ve imparatorların fetihleriyle onu karşılayacağını düşündü. Ancak ne yazık ki bu düşünceleri gerçek olmadı. Yeraltı dünyasında hiçbir şey yoktu. San-Uzal burada, zamanla kimsenin anlayamayacağı “Oknu” dilini öğrendi ve bazı büyücüleri bu sayede aldatmayı başardı. Daha sonra da Runeterra’da Mordekaiser olarak reenkarne oldu. Artık San Uzal’ın gücünden hiçbir iz yoktu, çok daha güçlüydü. Mordekaiser, Noxus’un merkezinde ölümsüz bir kale kurarak Runeterra’ya 300 yıllık yıkımı getirdi. Bazı Noxii kabilileri ve en yakın dostlarından olan LeBlanc’ın ihaneti ile tekrar ölen Mordekaiser, bu sefer tekrar öldüğünde Ölüler Alemi’nde öldürdüğü her insanın ruhu onu bekliyordu. Daha sonra Mordekaiser bu ruhlardan bir ordu kurdu ve şimdi Ölüler Alemi’ni ele geçirip “Mitna Rachnun”u inşa etmekle meşgul.

Gölge Adalar

Runeterra’da Ölüler Alemi kadar korkunç olan bir diğer yer var ise o yer kesinlikle Gölge Adalar’dır. Eskiden Kutsal Adalar olarak bilinen, her türlü bilgiyi bulabileceğiniz cennet gibi bir yer burası medeniyet merkezidir. Daha sonra, atık kralın başkalaşımı ve Hecarim’in ihaneti nedeniyle eşi görülmemiş bir sıkıntı yaşadı ve artık kara sisle kaplanmış Gölge Adası olarak adlandırılıyor. Buradaki kara sisten ölen veya etkilenen herkes her zaman kara sisin bir parçası olacaktır. Daha da endişe verici olan, bu sisin büyümesi ve yakındaki araziyi tehdit etmesidir.

Kara sis tehdidine en yakın yer olan Bilgewater, Runeterra’daki en kanunsuz yerdir. Defineciler ve korsanlar keşfedilecek yerler ararken Snake Island’ı buldular. Buranın yerli Buhrular’ı bir barınak sağladı. Daha sonraları Bilgewater olarak bilinen bu yerde merkezi bir hükümet ve kanun yoktur, bu yüzden de sokakta soyulup öldürülenlerle karşılaşmak gayet normal bir durumdur.

Kara sisin Bilgewater’ı tehdit ettiği gibi, zaman zaman meydana gelen olaylar ve savaşlar tüm Runeterra’yı tehdit eder. Örneğin Rün Savaşları. Rün Savaşları, Hiçlik Savaşı ve Büyük Darkin Savaşı’ndan sonra Runelands’in başına gelen en büyük felaketin bu olduğunu söyleyebiliriz. Runeland’ı oluşturmak için ejderhayı koruma sürecinde, bilinmeyen bir nedenden dolayı rün, Runeland’da kayboldu ve Runeland’ın oluşumu tamamlanmadı. Runeland’ı oluşturmak için kullanılan dünya rünlerinin varlığı zamanla daha fazla insan tarafından bilindi. Kutsal Adaların yok edilmesiyle birlikte, burada bu rünlerin varlığını saklamaya adanmış bir grup keşfedildi. Bazı olaylar bir rün savaşını başlattı. Büyücü Tyrus ve çırağı Ryze, Rün Savaşı’nın ilk saldırısına tanık oldu. İkisi, Noxie Bölgesi, Kom Köyünde arabuluculuk yapmayı başaramadıktan sonra bu dünya rünlerinin gücüne tanık oldu. Ölümlülerin birbirini yok etmek için kullandığı bu savaş yaklaşık 10 yıl sürmüştü. Daha sonra tüm kıtaya yayılan Rün Savaşları o kadar yıkıcıydı ki neredeyse Rune Topraklarını yok ettiler. Korkuyu ilk elden deneyimleyen Ryze, hayatını bu rünleri yakalamaya ve saklamaya adadı.

Demacia

Rün Savaşları aslında bazı yeni toprakların keşfedilmesine yardımcı oldu. Orlon liderliğindeki bir grup mülteci, büyülü bir ormanla kaplı bir yer keşfetti. Burada hizmet edebilecek herkesi sorun çıkarmadan kabul eden bu insanlar, bizim Demacia olarak bildiğimiz şeyi oluşturdular. Ayrıca Orlon, Demacia’yı yarattığında, Demacia Krallığı’nın hiçbir şekilde büyü kullanmayacağına söz verdi, çünkü bu “büyü” belasının çeşitli sorunların kaynağı olduğuna inanıyordu. Noxus İmparatorluğu böyle kuruldu. Rün Savaşları’nın başında Ölümsüz Hisar’ı sığınak olarak kullanan bazı Noxii kabileleri, Rün Savaşı’nın sonunda Ölümsüz Hisar’dan “Noxus” olarak ortaya çıktı.

Shurima

Rün Savaşlarından daha eski olan Great Dark War’ı anlatmadan önce Shurima’dan bahsetmek gerekiyor. Shurima hem bir kıta hem de büyük bir imparatorluğun adıdır. Bir zamanlar güçlü bir imparatorluk olan hiçbir ülke onun gücüne yaklaşamaz. Shurima, Targonlular’dan gerekli bilgileri aldıktan sonra, önce Nezirameth’de bir güneş diski inşa ettiler. Anccak bu inşa bazı bilinmeyen sebeplerden ötürü bu inşa başarısız oldu. Bu sebeple daha sonra Ixtal Büyücülerinden yardım alındı ve Günei Kursu bir kez daha kuruldu. Güneş Kursu’nda tanrı ilah savaşçılar olan Yükselmişler’i ortaya çıkaran Shurima artık, rakipleri tarafından yenilmez görünüyordu.

Bir gün, Shurima özerk illerinden biri olan Icathia, bağımsızlık için bir isyan başlattı. Icathia, Shurima’yı normal bir şekilde yenemeyeceklerini biliyordu ve bu nedenle savaşın ortasında Hiçlik’i uyandırdılar. O anda, hiçlik tüm Icathia’yı süpürdü ve ilah savaşçısı dışında pek fazla insan hayatta kalmadı.

Darkin

Aatrox ve tanrı savaşçı kardeşleri yıllardır Hiçlik’e açılan boşlukları kapatmak için bir süre mücadele etti. Hiçlik’deki büyük boşluğu kapattıklarında artık kendileri değillerdi. Çünkü evet, sihirli güçleri olabilirdi ama zihinleri hala fani zihniydi. Hiçlikli yaratıkların üzerlerine saldıkları korku, birçoğunda kalıcı bir etki bıraktı. Shurima ve Güneş Diski Xerath’ın ihaneti sonucu düştükten sonra liderlerini ani bir şekilde , nedensiz yere kaybettiler. Yükselenler yolunu şaşırmış ve birbirlerine bazen can sıkıntısından, bazen farklılıklardan dolayı birbirlerine düşmeye başlamışlardır. Kendi fikirleri ve ölümlü ordusu arasındaki çatışma nedeniyle, Yükselmişler artık “Darkin” olarak adlandırılıyor ve kan büyüsünde ustalaşmışlardı.

Büyük Darkin Savaşı’nda, Darkinler kıta boyunca birlikler aramaya başladı ve bu uzun bir süre boyunca sürdü. Ta ki Suretler’in dünyayı kasıp kavuran bu savaşı sona erdirmeleri gerektiğini anlayana kadar. Myisha’nın vücudundaki Alacakaranlık Sureti daha sonradan pişman olan Darkin Ta’anari ve Nasus’la birlikte bu işi bitirmeye karar verdi. Bunun için Ta’anari toplayabildiği bütün Darkinleri bir toplantıya çağırdı ve sonrasında yapılan iş birliği ile kendisi dahil olmak üzere tüm Darkinleri öldürdü. Orada olan veya ölmeyen Darkinler ise silahlarına hapsedildi. Aslında Aotrox da kendi bedenine sahip olmadan önce, kılıca hapsedilmiş olan bir faniydi. Bir fani, kılıcı (yani bedenini) eline almadan önce aslında Aotrox’da hapsedilenlerden biriydi.

Suret terimini birçok yerde kullandık ve şimdi bunları açıklamanın zamanı geldi. Suretler, Uzay ejderleri gibi göksel olan eski ve kadim varlıklardır.

Dünya rünleriyle Runeland’ı oluşturduktan sonra Targon Dağı’nın zirvesine çekilen bu yaratıklar bazen “avatar” olmaya layık gördükleri kişileri seçip onlara güç veriyor. Örneğin Zoe, Alacakaranlığın Sureti; Pantheon Savaşın Sureti buna örnek verilebilir. Öte yandan, Targon Dağı Runeterra’daki herhangi bir zirveden çok daha büyüktür ve üzerinde yaşamak neredeyse imkansızdır, ancak çoğunlukla Solari halkı tarafından iskan edilir.

Piltover ve Zaun

Runeterra’da korkunç ve hayal edilemez güçlü bir varlığı olmasına rağmen, Piltover halkı gibi oldukça organize ve zeki halklar da var. LoL dünyasının “siberpunk” alanı olan Piltover, Hextech teknolojisini kullanan birçok mucide sahiptir. Zaun, Piltover’ın biraz kirli ve kanunsuz bir yanıyla bakir yeridir. Burada kimyasal teknoloji ile her türlü deney ve her türlü çöplük yapılabilir diyebiliriz. Aslında Piltover hurdalığı diyebileceğimiz Zaun, bir zamanlar Piltover ile birleşmiş ama bir gün şehrin konumunun öneminden dolayı insanlar burayı havaya uçurmak ve kanal açmak istemişler. Ancak bunun sonucunda şehri seller basmış ve şehrin aşağıya kayan tarafı Zaun olmuştur.

Ixtal

Bahsetmek istediğimiz son yer Qiyana’nın memleketi olan Ixtal. Bu bölgeyi daha yeni öğrenmiş olmamıza rağmen, Ixtalyalılar aslında Runeterra’daki en eski halklardan biridir. Hiçlik Savaşlarında, boşluğun gücünden korkan ve yok edilmeyen çözümler arayan Ixtal büyücüleri, kendilerini vahşi ormanda izole etmek için sihirlerini kullandılar ve medeniyetlerinin merkezinde devasa bir bina inşa ettiler. Element kullanımında çok farklı bir düzeye ulaşan bu ülke, çoğu yeni savaşa katılmamış, ancak çoğu ırkın temellerini atmış ve halen izole bir hayat halindedir.

Henüz anlatmadığımız birçok detay ve olay olsa da bunlar tek bir yazıda çözülemez. LoL evreni çok büyük ve Riot zamanla bize çok daha fazlasını sunuyor. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!


Kaynak : https://haberespor.net/league-of-legends-evreninin-hikayesi/
 
Son düzenleme:

avnnn

Genel Moderatör
Katılım
16 Şub 2020
Konular
271
Mesajlar
876
Çözümler
2
Tepki puanı
1,128
Puanları
7,910
Evren olarak beni etkileyen, her karakterin farklı ve içine çeken bir hikayesi olduğundan dolayı en sevdiğim oyun evrenleri arasında.
 
  • Beğen
Tepkiler: SerefStrqfee

Sperayz

Yönetici
Katılım
13 Mar 2022
Konular
70
Mesajlar
357
Tepki puanı
269
Puanları
3,310

League Of Legends oynamayı çok fazla sevmiyorum ama konuyu okumak ayrı bir tat verdi bana, emeklerine sağlık.​

 
  • Beğen
Tepkiler: SerefStrqfee