Küçük Boyuta Sığdırılmış Büyük Bir Dünya: Stardew Valley

Konular
1
Bugün adını belki de sıkça duyduğunuz ve basit bir çiftlik oyunu sandığınız Stardew Valley hakkında yazacağım.
Stardew Valley, Harvest Moon adlı oyundan ilham alınarak geliştirilen bir çiftçilik simülasyonu oyunudur. Stardew Valley'in Harvest Moon'u gölgede bıraktığı bir gerçek olsa da Harvest Moon yapımcıları oyunun kendi serilerini unutturmayacağını ve devam ettireceğini düşünerek bundan çok memnunlar.

1614625131538.png

Stardew Valley'de karakterimize oyuna başlarken dedesinden Pelikan Kasabası adlı bir yerden çiftlik kalıyor. Oyununuzu oluştururken seçebileceğiniz birden fazla çiftlik tipi bulunuyor. Her çiftlik tipinin biyom, yer şekilleri gibi kendine has özellikleri var. Her birinin iyi yönleri de kötü yönleri de var. Eğer balıkçılık ile uğraşmak isterseniz kumsalı seçersiniz, eğer tarımla uğraşmak isterseniz verimli toprakları seçersiniz gibi bir sürü seçeneğe sahipsiniz.. Ayrıca kendi karakterinizi de kendi zevkinize göre ayarlayabildiğinizi unutmayalım. Her başlangıç bölümünü tamamladığınızda çiftliğinizde uyanıyorsunuz. Geri kalan kısmında da oyun sizi yönlendiriyor. Biraz minecraftvari bir oynanışı var, tek farkı iki boyutlu olması olabilir.

1614625365474.png

Oyunun en önemli kısımlarından biri, hatta en önemli kısmı ise kasabadaki insanlar ile olan iletişiminiz ve sosyalleşmenizdir. Her ayın takvimi kasaba meydanında yazar. Karakterlerin doğum günlerini ve o ayda olacak festivalleri oradan takip edebileceksiniz. Kasabada yanlış hatırlamıyorsam neredeyse 28 tane NPC (oyuncu olmayan karakterler) var. İlave olarak birkaç tane daha karakter olması gerek fakat onlar insan olarak sayılmıyorlar. Kasabadaki insanların her birinin sevdiği şeylerin listesi var. Yani bir tanesi hediye ettiğiniz çiçekten hoşlandı diye diğeri hoşlanacak diye bir kural yok. Her karakterin ayrı özelliği ve kişilik tipi var. Çok samimi yaklaşanı da var çok sert davrananı da. Bu karakterlerin hepsinin sizi sevmesi tabii ki sizin elinizde. Karakterlerin kalp barları var. En fazla 10 kalp olması gerekiyor, son 2 kalp ise çıkmaya başladığınız kişiyle evlenme aşamasına geldiğinizde açılıyor. Karakterlerden bazıları evli, yaşlı veya çocuk. Bu yüzden evlenmek istiyorsanız çok da fazla seçeneğiniz yok. Eğer o karakterlerden birisi ile evlenirseniz, çiftlik evinize yeni bir oda açılır ve orada yaşamaya başlarsınız. Ayrıca eşiniz size çiftliğinizde yardım eder. Fakat dediğim gibi, bu aşamaya gelmek için o kişiyle özel olarak ilgilenmeniz gerekir.

1614625565631.png
1614625607744.png

Her karakterin yavaş yavaş kalp barlarının dolmasıyla onunla bir sinematiğe geçiyorsunuz. Tabii bu sinematiklerin olması için belirli saatlerde o kişinin odasında, ya da en çok bulunduğu alanda olmanız gerekmekte. Bu sinematikler sayesinde karakterleri tanıyor ve iç dünyalarını keşfedebiliyorsunuz. Çok fazla hikaye ve gizem dolu.

1614625643710.png

Bu yazıyı şu ana kadar kendi oynadığımdan anladığım kadarıyla değerlendirdim. Bu kadar az zamanda birçok gizemli ve duygusal hikayeye tanık oldum ve henüz oyunun başındayım denebilir. Daha birçok şey göreceğime eminim ve işinize yarayacak çoğu şeyi buraya aktarmaya devam edeceğim.
İyi forumlar!

Konular
225
Bu oyuna yakın bir süre içerisinde ben de başlayacağım, Steam linki bırakayım;

• Beğen
Tepkiler: Railia
Konular
5
Oyun çok güzel bir oyun grafikleri de çok tatlı.

• Beğen
Konular
35
Bu oyunu hiç görmedim ama yakın zaman da denemeye çalışacağım.

• Beğen
Konular
41
Buradan bakınca karışık gibi duruyor ama eminim ki her oyun gibi oynadıkça alışılır, güzel konu olmuş ellerine sağlık.

• Beğen
Konular
1
Buradan bakınca karışık gibi duruyor ama eminim ki her oyun gibi oynadıkça alışılır, güzel konu olmuş ellerine sağlık.
Evet ben de çok karışık bulmuştum görsellerden dolayı, ama aslında çok basitmiş. Teşekkür ederiim.

Konular
71
Bugün adını belki de sıkça duyduğunuz ve basit bir çiftlik oyunu sandığınız Stardew Valley hakkında yazacağım.
Stardew Valley, Harvest Moon adlı oyundan ilham alınarak geliştirilen bir çiftçilik simülasyonu oyunudur. Stardew Valley'in Harvest Moon'u gölgede bıraktığı bir gerçek olsa da Harvest Moon yapımcıları oyunun kendi serilerini unutturmayacağını ve devam ettireceğini düşünerek bundan çok memnunlar.

Ekli dosyayı görüntüle 4258

Stardew Valley'de karakterimize oyuna başlarken dedesinden Pelikan Kasabası adlı bir yerden çiftlik kalıyor. Oyununuzu oluştururken seçebileceğiniz birden fazla çiftlik tipi bulunuyor. Her çiftlik tipinin biyom, yer şekilleri gibi kendine has özellikleri var. Her birinin iyi yönleri de kötü yönleri de var. Eğer balıkçılık ile uğraşmak isterseniz kumsalı seçersiniz, eğer tarımla uğraşmak isterseniz verimli toprakları seçersiniz gibi bir sürü seçeneğe sahipsiniz.. Ayrıca kendi karakterinizi de kendi zevkinize göre ayarlayabildiğinizi unutmayalım. Her başlangıç bölümünü tamamladığınızda çiftliğinizde uyanıyorsunuz. Geri kalan kısmında da oyun sizi yönlendiriyor. Biraz minecraftvari bir oynanışı var, tek farkı iki boyutlu olması olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 4259

Oyunun en önemli kısımlarından biri, hatta en önemli kısmı ise kasabadaki insanlar ile olan iletişiminiz ve sosyalleşmenizdir. Her ayın takvimi kasaba meydanında yazar. Karakterlerin doğum günlerini ve o ayda olacak festivalleri oradan takip edebileceksiniz. Kasabada yanlış hatırlamıyorsam neredeyse 28 tane NPC (oyuncu olmayan karakterler) var. İlave olarak birkaç tane daha karakter olması gerek fakat onlar insan olarak sayılmıyorlar. Kasabadaki insanların her birinin sevdiği şeylerin listesi var. Yani bir tanesi hediye ettiğiniz çiçekten hoşlandı diye diğeri hoşlanacak diye bir kural yok. Her karakterin ayrı özelliği ve kişilik tipi var. Çok samimi yaklaşanı da var çok sert davrananı da. Bu karakterlerin hepsinin sizi sevmesi tabii ki sizin elinizde. Karakterlerin kalp barları var. En fazla 12 kalp olması gerekiyor, son 2 kalp ise çıkmaya başladığınız kişiyle evlenme aşamasına geldiğinizde açılıyor. Karakterlerden bazıları evli, yaşlı veya çocuk. Bu yüzden evlenmek istiyorsanız çok da fazla seçeneğiniz yok. Eğer o karakterlerden birisi ile evlenirseniz, çiftlik evinize yeni bir oda açılır ve orada yaşamaya başlarsınız. Ayrıca eşiniz size çiftliğinizde yardım eder. Fakat dediğim gibi, bu aşamaya gelmek için o kişiyle özel olarak ilgilenmeniz gerekir.

Ekli dosyayı görüntüle 4260 Ekli dosyayı görüntüle 4261

Her karakterin yavaş yavaş kalp barlarının dolmasıyla onunla bir sinematiğe geçiyorsunuz. Tabii bu sinematiklerin olması için belirli saatlerde o kişinin odasında, ya da en çok bulunduğu alanda olmanız gerekmekte. Bu sinematikler sayesinde karakterleri tanıyor ve iç dünyalarını keşfedebiliyorsunuz. Çok fazla hikaye ve gizem dolu.

Ekli dosyayı görüntüle 4262

Bu yazıyı şu ana kadar kendi oynadığımdan anladığım kadarıyla değerlendirdim. Bu kadar az zamanda birçok gizemli ve duygusal hikayeye tanık oldum ve henüz oyunun başındayım denebilir. Daha birçok şey göreceğime eminim ve işinize yarayacak çoğu şeyi buraya aktarmaya devam edeceğim.
İyi forumlar!

Çok güzel bir konu oyunu da çok güzel tanıtmışsın eline sağlık...

• Beğen

avnnn

Genel Moderatör
Konular
271
Arkadaş ortamı ile girildiğinde cidden efsane bir ortam ortaya çıkıyor, herkese tavsiye ederim. Bu arada konu güzel olmuş, emeğine sağlık.

• Beğen
Konular
1
Arkadaş ortamı ile girildiğinde cidden efsane bir ortam ortaya çıkıyor, herkese tavsiye ederim. Bu arada konu güzel olmuş, emeğine sağlık.
Evet kesinlikle katılıyorum, aşırı eğlenceli oluyor. Teşekkür ederiim.