Karantina Günlerinde Ailece Oynanabilecek Nostaljik Oyunlar

Konular
7

1. İsim Şehir​

isim-şehr.jpg

Çocukluğumuzun vazgeçilmez oyunlarından bir tanesi olan isim şehir oyunu nasıl oynanır? İsim şehir oyunu defterde oynanan oyunlar arasında kesinlikle en popüler olanı. Çoğumuzun sınıfta kalabalık ortamlarda oynamışızdır ancak evde iki kişilik oyunlar arasında da rahatlıkla sayılabilir.

Oyunda amacımız İSİM – ŞEHİR – HAYVAN – BİTKİ – EŞYA – SANATÇI gibi bölümleri rakibimizden önce doldurmak olacaktır. Oyunculardan bir tanesinin oyununun
başında bir harf belirmesiyle başlayan tur tablosunu ilk dolduran oyuncunun bitirdim demesi ile sonuçlanır ve sonrasında kontrol edilip puanlamalar yapılır.

2. Vampir – Köylü​

vampir-koylu-nasil-oynanir.jpg

İsmi kadar ilginç ve eğlenceli olan vampir köylü oyunu; kalabalık bir arkadaş ortamında oynanabilecek oyunlardan bir tanesidir. Bunu sayı ile ifade etmemiz gerekirse 7-8 kişilik bir gruptan bahsedebiliriz. Tabi bu sayıyı ortamınızda bulunan arkadaş sayısına göre daha da yukarı çekebilirsiniz. Vampir köylü oynanışı oldukça basit ve eğlenceli olan bir rol yapma oyunudur.

Öncelikle oyunun oynanacağı ekip içerisinden 1 vampir ve 1 büyücü belirlenir. Diğer oyuncular köylü olacaktır. Oyuncu sayısı 10 ve üzeri ise vampir sayısı da arttırılabilir. Ve sonrasında kura çekilerek oyuna başlanır.

Oyunda tahmin üzerine kurulu kurallar vardır. Vampirler her gece köylüleri öldürmektedir. Aynı zamanda kim olduğunu bilinmeyen büyücü de vampirleri bulmakla yükümlüdür. Oyunun kalabalıkla oynanmasının sebebi de bu aslında. Daha fazla yanılmak ve daha fazla eğlenmek.

Gündüz olduğunda ise köylüler birbirini suçlar. Kimin vampir olduğu konusunda tahmin yaparlar ve birbirlerini ikna etmeye çalışırlar. Oyunu bu kısımda ikna kabiliyeti yüksek olan oyuncuların ele aldığını söyleyebiliriz. Sizin de ikna kabiliyetiniz yüksek ise bu oyunda bir adım öndesiniz demektir. İkna etme süreci sona erdiğinde oylama ile bir köylü üzerinde karar kılınır ve onun yakılmasına hükmedilir.

Bundan sonra üç ayrı senaryo karşımıza çıkıyor. Köylüler eğer yanlış birini yakmışsa yani vampiri yakamamışlarsa yaktıkları köylü ölür ve oyun dışı kalır. Bu da yakılan oyuncu için kötü bir şans aslında. Vampirler bulunduysa ve oyundaki tüm vampirler yakılmışsa köylüler kazanır. Başka vampir kalmadığı için oyunda diğer tura geçilebilir. Her gece vampirin kim olduğu konusunda tahmin yürütmesi gereken büyücü vampiri yakaladığında ona doğru tahmin yaptığı söylenir. Büyücü vampiri bulduktan sonra köylülerle konuşup kendisinin büyücü olduğunu iddia ederek vampirleri yaktırabilir. Burada oyunun tatlı tarafı ise köylülerde ben büyücüyüm diyerek blöf yapabilir. Veya vampirlerde aynı şekilde. Ama bu tabi ki riskli bir stratejidir. Eğer köylüler büyücüye inanmazsa bir sonraki turda sağ kalan vampirler direkt olarak büyücüye saldırabilir.

3. Sıcak – Soğuk​

Evde kardeşle oynanabilecek oyunlar içerisinde oynanışı en basit olan oyun hangisi diye sorarsanız cevabım kesinlikle sıcak soğuk oyunu olacaktır.

Oyun iki kişi ile oynanıyor. Çocuğunuzla eğlenceli bir şekilde zaman geçirmenin en iyi yollarından bir tanesi olan sıcak soğuk oyununda evin bir yerine bir oyuncak veya bir nesne saklanır. Saklayan oyuncu diğer oyuncuyu sıcak soğuk komutları hareket ettirerek oyuncağa götürmeye çalışır.

Nesneye yaklaştıkça sıcak denilir, nesneden uzaklaşıldığında ise soğuk denilir. Bu komutlar ile oyuncu nesneyi bulur ve sıra diğer oyuncuya geçer. Küçük bir dedektiflik oyunu da diyebiliriz.

4. Evet – Hayır Oyunu​

Hayır” Diyememe – Buğra Akyol

Evet hayır oyunu da yine oynanması oldukça basit olan bir oyundur. Zaten oyunda bir tane amaç vardır. Rakiplerine evet veya hayır dedirtebilmek.

Sözlü oyunlar arasında bulunan evet hayır da oyuncular bir birlerine sorular sorar. Tabi bunu hızlı bir şekilde yapmanız karşı tarafın düşünme alanını kapatacağı için sizin yararınıza olacaktır. Oyuncu sorduğunuz sorulara evet veya hayır cevabı verirse oyunu kaybetmiş sayılır

5. Kelime Türetme Oyunu​

İşte evde oturduğumuz yerden oynanacak oyunlar arasında en renklilerinden bir tanesi kelime türetmece. Çoğumuz çocukluğumuzda bir veya iki kez bu oyunu oynamışızdır muhakkak. Yine de hatırlatmak için üzerinden kısaca bir geçelim.

Oyunda ilk oyuncu bir kelime söyler örneğin armut dediğini ele alalım. Hemen arkasından diğer oyuncuda t ile başlayan bir kelime söyler takı gibi.

BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM ZORUNLU OLMADIKÇA EVDEN ÇIKMAYIN! ÇIKARKEN İSE MASKENİZİ TAKIP GERİ DÖNDÜĞÜNÜZDE İSE ELLERİNİZİ YIKAMAYI UNUTMAYIN! SAĞLIKLI GÜNLER DİLERİM!

• Beğen
Tepkiler: Rospia ve ZussaDM
Konular
7
Rainbow Love GIF by Omer Studios
BENİ DİNLEDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM SİZLERİ SEVİYORUM 💙

Konular
225
Bu tarz oyunları zamanında az mı oynardık?:)

• Beğen
Tepkiler: Rasyonelist
Konular
7
Çocukluğum bunlarla geçti ama sorun olan şu hala çocuğum. :ROFLMAO::ROFLMAO::ROFLMAO:

Son düzenleme:
Konular
1
Sıcak - Soğuk oyununda yarışan kişinin nesneye yaklaştığı zaman ''Çok sıcak, yanıyorum.'' diye bağırdığım anlar canlandı gözümde.