Elektrik Elektronik Esasları 1. Bölüm / Elektrik Enerjisi Üretim Kaynakları

Diezombie92

Yazar Şefi
Konular
29
Elektrik - Elektronik Esasları dersimize hoş geldiniz. İlk bölümümüzde elektrik enerjisinin nasıl üretildiğini ve üretim yerlerinde nasııl üretildiklerinden bahsedeceğiz. (Fotoğraflar alıntıdır.)

Screenshot_2.png

Elektrik enerjisi, elektronların hareket etmesiyle meydana gelen bir enerji çeşididir. Elektrik üretimi yapılırken iletken bir telin manyetik bir alan içinde hareket ettirilmesinden faydalanılır. Tam tersi olarak iletken telin manyetik bir alan içinde hareket ettirilmesiyle de üretilebilir.​
Evimize gelen elektrik hangi aşamalardan geçerek bizlere ulaşır? 1 numaralı resme bakarak ilerleyelim. Üretim santralinden elektrik yüksek gerilime çıkarılarak 150 - 380KV aralığında şalt merkezlerine iletilir. Şalt merkezinde bir miktar daha düşürülüp OG/AG (Orta / Alçak Gerilim) şebekelerine iletilir ve düşürücü transformatörler ile 380V'ye kadar düşürülür. Enerji dağıtım hatlarından evlerimize faz - nötr ve toprak kabloları 220V aralığında kullanımımıza sunulur.​

Peki elektrik kaynakları nelerdir?​

Screenshot_1.png
Yenilenebilir enerji kaynaklarını biraz inceleyelim.​

Screenshot_1.png
Güneş enerjisinin kullanımında diğer yenilenemez ve yenilenebilir enerji kaynaklarına oranla daha verimlidir.​

Screenshot_2.png
Rüzgar enerjisi genelde rüzgarların bol olduğu, dağlık alanlarda kullanılmaktadır. En verimli çalışma şekli üç kanatlı olarak ölçülmüş ve üç kanatlı imal edilmektedir. Denizin bazı bölgelerinde rüzgarın yoğun olduğu bölgelere de kurulabilmektedir. Rüzgarın hızına - şiddetine göre elektrik enerjisi üretilebilmektedir.​

Screenshot_4.png
Screenshot_5.png
Türkiye'nin birçok bölgesinde hidroelektrik santralleri vardır. Suyun biriktirilip basınca bağlı olarak türbini döndürmesiyle jeneratörden elektrik enerjisi üretilir.​

Ayrıca gelgit enerjisinin de kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır.​

Screenshot_4.png
Yenilenemez enerji kaynakları (petrol, doğal gaz, kömür, linyit vb.) termik kaynaklardır diyebiliriz.​

Screenshot_6.png
Yenilenemeyen enerji kaynaklarından biri de nükleer enerji kaynaklarıdır.​

Screenshot_1.png
Nükleer kaynakların atıkları doğa için tehlikeli olduğundan canlılara ve doğaya tehlike oluşturmaktadır. Enerji üretimi çok yüksek olduğundan üreticilerden bazıları doğa için oluşturduğu tehlikeye karşı ses çıkarmamaktadır.​

Screenshot_2.png
Yenilenebilir enerji kaynakları son birkaç yılda nükleer enerjinin kullanımını geçerek bizler ve doğa için oldukça iyi bir imkan sağlamıştır. İstatistiklere bakarak yenilenebilir enerji kaynaklarının verimliliğini ve faydasını görebilirsiniz.​
Bir sonraki derste Atomun Yapısı ve Elektron Teorisi'ne değineceğiz.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Rospia