Discord.js | MongoDB Setup

Konular
4
MongoDB Sistemini Özetleyecek Olursam. Sistem Birçok Veritabanının Aksine MongoDB Compass Programı İle Veritabanınıza Ulaşabiliyorsunuz ve Birçok Şeyi Sunucu Açıkken Veritabanıyla Oynayabiliyorsunuz.Anlık Değişimler Sağlıyor.

Öncelikle "mongoose" modülünü yüklüyorsunuz ve Sonra MongoDB Server Bu Siteye Giderek Göstereceğim Adımları Yapıyorsunuz.

Firefox_Screenshot_2021-07-11T12-33-47.978Z.png

Platforumunuzu Ayarlayıp Download Yazıp Kuruyorsunuz. Bu Sizin Localhost Bağlantınızı sağlayacaktır. Genelde MongoDB Compass'ı Beraberinde Kurar Kurmazsa Eğer İnternete MongoDB Compass Yazarak Ulaşabilirsiniz. Windows Üzerinde Bilgisayar Başladığında MongoDB Server Otomatik Olarak Çalışır.

Bağlantıyı Sağlamak İçin MongoDB Compass Programını Açıyoruz.

Ekran Görüntüsü - 2021-07-11 15-39-26.png

Fill in connection fields individually Yazısına Tıklayarak Şuraya Ulaşıyorsunuz.

Ekran Görüntüsü - 2021-07-11 15-40-44.png

Ardından Connect Basarak Veritabanına Bağlanıyoruz.

Discord Botunuzun Olduğu Yere Bir .js Dosyası Açarak Şunları Yazabilirsiniz.

JavaScript:
const mongoose = require("mongoose");

const Registered = new mongoose.Schema({
  userID: String,
  userName: String,
  registeredcount: Number,
});

module.exports = mongoose.model("registeredusers", Registered);

registeredusers Veritabanınızda Gözükücek Collection.
String, Number, Boolen, Object Nedir Onları Anlatamayacağım Çünkü Bildiğinizi Düşünüyorum.

Bu Üstte Gösterdiğim Schema Sizin Collection'da Oluşucak Şemanızdır şu Şekilde Olacaktır.

Ekran Görüntüsü - 2021-07-11 15-49-00.png

Botunuzun Veritabanına Ulaşması İçin Ready Eventine Koyabilirsiniz. Ben Genelde Orda Kullanıyorum. Kod Şu Şekilde.
JavaScript:
const conn = await mongoose.connect(process.env.MONGO_URI, { // process.env.MONGO_URI Yazan Yere .env Dosyanızda Connect Yapılacak URL'yi Yazıyorsunuz
    useNewUrlParser: true,
    useCreateIndex: true,
    useFindAndModify: false,
    useUnifiedTopology: true,
  });
// Localhost'a Bağlanmak İçin = mongodb://localhost:27017

Bu Veritabanına Diğer Dosyalarınızda Ulaşmak İçin Şu Şekilde Kullanacaksınız.
JavaScript:
const mongoose = require("mongoose");
const createuser = require("../../database/user"); // Burası Veritabanı Şemanızı Oluşturduğunuz js Dosyası

NOT: Elimden Geldiği Kadar Anlatmaya Çalıştım Anlamayan Olmuş Olabilir Normaldir :) Daha Detaylı İncelemek İsterseniz İnternetten MongoDB Setup ,Schema Yazarak Birçok Şeye Ulaşabilirsiniz.