Arma 3 | Tarihin En İyi RPG ve CO-OP Oyunu!

Konular
34
DsIVLRxXQAEjqOw.jpg

Arma 3 | Tarihin En İyi RPG ve CO-OP Oyunu!

Selam, ben Eren. Öncelikle hepinize merhaba şehrin sakinleri. :) Konumda, yaz indirimide var iken Arma 3 almayı düşünenler için bir tanıtım yapacağım.
Arma 3 oyunu şu an Steam platformunda 22.49₺ ancak normal fiyatı 75₺'dir. Yaz indirimine yetişirseniz 22₺'ye oyunu alabilirsiniz.
Parasına kesinlikle değecek bir oyundur, konuyu okuyarak zaten bunu anlayacaksınız, almanızı tavsiye ederim.

Arma 3 Nedir?

Arma 3 Eylül 2013'de piyasaya sürülmüş bir askeri simülasyon oyunudur. RPG ve Co-op sunucuları ile meşhur olan Arma 3 oyunu dünyanın dört bir yanında oynanmaktadır. Yayıncılar vs. çok fazla oynamadığı için oyunu pek duymamış olabilirsiniz ancak Türk oyuncuları fazladır ve belirli Türk co-op ve rp sunucuları vardır.
Yaş kitlesi büyük bir oyundur. Bu tarz gerçekçi oyunları seviyorsanız kitlesi size çok iyi hitap edecektir.

Oyunun yapımcılarından Ivan Buchta ve Martin Pezlar 2012 senesinde Yunanistana tatil için giderler ve askeri bölgelerin fotoğraflarını çekmeye çalışırlar. Bunun ardından ikili yakalanır ve Yunanistan hükümeti tarafından "Uluslararası Ajanlık" suçu ile yargılanırlar. Uzun bir süre Yunanistan'da cezaevinde kalırlar.
Mevzu çok fazla büyüyor ve Çek Cumhuriyeti olay üzerine Yunan Cumhurbaşkanına bir mektup yazıyor. Bu mektubun üzerine 20 yıl hapis cezası ile yargılanan iki genç adam serbest bırakılıyor ve Arma 3'ün en önemli iki adamı artık oyunu geliştirmeye devam edebiliyorlar!

1594032729740.png

Oyunun şu anki incelemeleri Çok Olumlu ve steam üzerinde oldukça ilgi gören, sevilen bir oyundur.
2018 senesinde Bütün incelemeler 73 bin civarı iken şu anda 117 bin, bu da oyunun son zamanlarda popülerliğini arttırdığını gösteriyor.
O zamanlar oyun 100₺ fiyatındaydı ve indirimde 33₺'ye düşüyordu. Şimdi ise 75₺ ve indirimde 22₺'ye düşüyor.
Oyuncularının artması ve bunun üzerine fiyatının düşmesi harika.

Arma 3 Co-Op Nedir?

CoOp aslında tam olarak oyunun kendisidir. CoOp bir Askeri simülasyondur ve oyunun en sevilen modudur.
Herhangi bir CoOp sunucusuna girdiğinizde sizinle eş zamanlı oyuncularla oynarsınız.

Bir Türk co-op sunucusuna girdiniz ve oyunda yenisiniz, muhtemelen Eğitimsiz Er olarak başlarsınız ve size dediğim gibi eş zamanlı oyuncular silah eğitimi ve taktikler öğretir. Bunu gerçekçi bir şekilde yaparlar ve eğitiminizi tamamladıktan sonra operasyonlara, görevlere gidersiniz. En rütbeli kişi genelde operasyonları yönetir ve tamamen koordineli bir şekilde çalışmanız gerekiyor. Bir süre sonra rütbe atlıyorsunuz. Onbaşı, çavuş, uzman çavuş vs. ilerliyorsunuz.

Bir Türk sunucusuna girdiğinizde tüm kıyafetler gerçek Türk askeri kıyafetleridir. Arabalar, helikopterler, kıyafetler vs. hepsinde Türk bayrağı vardır.
Bunu rehber videolarını izleyerek daha iyi bir şekilde gözlemleyebilirsiniz ve oldukça zevklİ olduğunu göreceksiniz.

Arma 3 RolePlay Nedir?

Daha önce herhangi bir RP oyunu oynadıysanız kolay alışabileceğinizi düşünüyorum. Öncelikle belirteyim mikrofon kullanmadan bir Roleplay sunucusunda oynamanız pek mümkün değil. İnsanlarla iletişim kurmak ve rol paslamak adına mikrofon zorunludur. Ayrıca Roleplay konusuna daha hakim olduğum için uzun uzun anlatacağım.

Oyunda legal ve illegal yollar vardır. İstediğiniz yolu seçebilirsiniz, daha sonradan tekrar yolunuzu değiştirmeniz mümkün.
Genelde çoğu Roleplay sunucularına girdiğinizde Kavala şehrinde doğarsınız. Şehirde rol yapan siviller, denetim yapan polisler ve doktorlar vardır.
Eğer girdiğiniz bir sunucuda spawn olduğunuz şehir bölgesinde çok az insan var ancak sunucu kalablık ise o sunucu tamamen Roleplay olmaktan çıkmıştır. :)
Ona göre sunucuları özellikle seçmenizi tavsiye ederim. Aynı zamanda 2 tür sunucu vardır, kolay para kazanılan ve zor para kazanılan.
Bazı sunucularda girişte 3 milyon para verilirken bazı sunucularda ise 100 bin verilir. Hangi sunucuda oynayacağınızı deneyimleyip seçmeniz gerekir.

Legal Yollardan Para Kazanma

Bir Roleplay sunucusunda Legal yollardan para kazanmak çok zordur. Yapabileceğiniz işler sınırlı ve geliri azdır.
Örnek olarak taksicilik yapabilirsiniz ancak herkesin arabası olduğu için geliri çok azdır.

Genelde Legal yollardan para kazanmak isteyenler Demir madeni veya Bakır madenine giderler.
Giriş paranız ile bir araç satın alır veya kiralarsınız ve haritadan demir madenini bulup gidersiniz, maden topladıktan sonra satıcı bölgesine gider ve tüm madenlerinizi satarsınız. Bu işte İllegal işler kadar para olmasada iyi para vardır. Tabi genelde çeteler satıcı bölgesine pusarlar ve gerekirse 5,6 saat beklerler.
Siz satmaya gelirken sizi soyarlar ve tüm emekleriniz boşa gidebilir, bu yüzden dikkatli olmak gerekiyor.

İllegal Yollardan Para Kazanma

İllegal yollardan para kazanma seçeneğiniz fazla ve geliri yüksektir ancak illegalde sadece çetelerin baskınına değil Polisinde baskınına uğrama riskiniz var.
Polisler genelde helikopter ile illegal bölgelerin üzerinde devriye atarlar ve birini gördükleri an denetim için sorgularlar.

Esrar, eroin, kokain gibi tarlalar vardır ve bu tarlalara aracınızla gidip toplama yaparsınız. Aracınızın bagajı ne kadar büyük ise o kadar toplarsınız.
Sonrasında işlemeye götürürsünüz ve ardından satıcıya götürürsünüz ancak Toplama, işleme ve satıcı bölgeleri birbirlerine biraz uzaktır. Bu da demek oluyor ki yolda herhangi birine denk gelme ihtimaliniz fazla. Yani para kazanmak için her türlü çabalamanız gerekiyor.

Ayrıca Benzinlik ve banka soygunları yapabilirsiniz ancak direkt olarak polise haber düşüyor ve kalabalık bir şekilde intikal ediyorlar.
Bu yüzden tek başınıza yapabileceğiniz bir iş değil soygun. Bir arkadaşınız ile oynamaktan çok zevk alacağınıza eminim.

Nasıl Polis/Doktor Olabilirim

Bir Roleplay sunucusunda Doktor olmak pek kolaydır ancak Polislik o kadar kolay değil.
Öncelikle Doktor olabilmek için her sunucunun kendi kuralları vardır, rol bilginiz iyi ise ve daha önce doktorluk yaptıysanız rütbeli başlarsınız ancak yeni iseniz ilk rütbeyi direkt olarak verirler. Yani doktor olmak çoğu sunucuda basittir ancak zevklidirde. Doktor olupta savaşamayacaksınız diye bir şey yok, 2. karaktere geçebilirsiniz.

Polis olmak ise her sunucuda farklı olabilir. Genelde oyun saatinize bakıyorlar. Çoğu sunucu +500 saat veya +300 saat istiyor. +1000 saat isteyen sunucularıda gördüm.
Hele ki Özel harekat olmak istiyorsanız işiniz çok daha zor, çünkü genelde +1500 veya +2000 saat istiyorlar.
Tabii bu her zaman saate bakacak değil, rol bilginiz iyi ise ilk rütbeden başlarsınız polisliğe ancak dediğim gibi ne kadar yüksek saat ve ne kadar yüksek rol bilginiz var ise o kadar rütbeli başlarsınız. Mesela bir sunucunun Emniyet genel müdürü +2000 veya +3000 saatten aşağı olmuyor.

Nasıl Çete'ye Katılabilir ve Kurabilirim

Çeteye katılmak çok zor değildir ancak her çetenin kendi şartları ve tarzı vardır. Bazı çeteler troll yapar, bazıları seri para kasar bazıları ise durmadan savaşırlar.
Her çetenin açıklamasında kaç saat, kaç yaş vs. istediği yazar. Alımları açtıkları zaman bir Çete'ye başvurabilir ve katılabilirsiniz.
Çete bölgeniz oluyor ve çeteye katılanlara oyun içi bir miktar para veriliyor.

Bu yüzden çete kurmak pek kolay değildir. En az 8-10 aktif adam ile birlikte çete kurabilirsiniz.
Çete'ye katılın derim ancak kurmak için oyunu iyice çözmeli ve gelişmelisiniz, çete yönetmek kolay iş değildir.

Oyun Saatinin Önemi
1594035399000.png

Yukarıda bahsettiğim gibi oyun saati her şeyde önemlidir. Örnek veriyorum bir sunucuda Polis olmak istediniz, direkt olarak saatinize bakıyorlar.
Tamam rol bilginiz var ancak saatiniz az ise düşük rütbede başlarsınız. Bu çetelerde de aynı şekildedir, diğer mesleklerde de.
Oyun saatiniz arttıkça ve oynadıkça belli bir kitlesi olduğu için tanınırsınız. Bu çok güzel bir olay, Arma 3 alemine girmenizi kesinlikle öneririm.

Son

Uzun zamandır böyle uzun konu açmamıştım. Yazarlık hormonlarım tekrardan azdı. :D
Umarım yardımcı olabilmişimdir ve okurken zevk almışsınızdır. Normalde çok daha uzun yazardım ancak bu bile uzun oldu, oyunda anlatılamayacak deli şeyler var, bu tür oyunlara meraklı iseniz hemen alıp oynamanızı tavsiye ederim. Yaz indirimide var iken kaçırmayın.

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi forumlar.

Ayrıca oyunu yeni alıpta öğrenmek isteyenlerle birlikte oynayabilirim, Discord adresim Eren#4172​

Ekli dosyalar

• 1594035392226.png
    1594035392226.png
    67.8 KB · Görünt.: 221
Konular
225
Bu kadar ayrıntılı bir şekilde anlatman beni çok aydınlattı. Okurken yoruldum dostum :) Beğenmeden geçemeyeceğim.

• Beğen
Tepkiler: ErenSB

avnnn

Genel Moderatör
Konular
271
Arkadaşlarınız ile oynayabileceğiniz ve oynarkende çok eğlenebileceğiniz bir oyundur. Almayı düşünen herkese almasını tavsiye ederim. (y)

• Beğen
Konular
41
Videosunu izlemiştim ve gerçekten de harika bir oyun, çok gerçekçi bir o kadar da eğlenceli bir oyun arkadaşlarınız ile oynarsanız çok daha fazla keyif alacağınızdan eminim, çok güzel anlatmışsın ellerine sağlık.

• Beğen
Konular
35
İndirilecek oyunlar listeme eklemiş bulunmaktayım.

• Beğen
Konular
8
Güzel bir oyuna benziyor. Bunu deneyeceğim!

• Beğen