avnnn

Genel Moderatör
Konular
271
Allay ile tanışın: yeni müzik seven arkadaşınız!

ALLAY İLE TANIŞIN​

Yeni, müzik seven arkadaşınız!

Wild Update için diğer tüm yeni çeteleri tanıtacağımızı ve arayı unutacağımızı düşündüyseniz, o zaman korkularınızı gidermeme izin verin, sevgili okuyucu, çünkü bu hikaye tamamen yeni mavi arkadaşımızla ilgili! Minecraft Live 2021 sırasında Overworld'e oy verildi ve nihayet tuhaf ilk çıkışını yapmaya hazır olan allay, şahsen tanışmaktan çok heyecan duyduğum bir mob. Bu yüzden , arayı canlandırmaya yardımcı olan Vanilla Oyun Tasarımcılarından biri olan Nir “Ulraf” Vaknin ile sohbet etmeye karar verdim!

Allay'ı daha önce duymadıysanız, o zaman size detayları vereyim. The Wild Update'in bir parçası olarak Overworld'e gelen arkadaş canlısı yeni bir mob ve bir şeyler toplamayı seviyor. Allay'a bir eşya verin, aynı eşyanın bırakılan versiyonlarını bulsun, sonra onları size geri getirin! Ne tür öğeler, soruyorsun? Bilmiyorum Ulraf'a sorayım:

“Alay, ona verdiğiniz herhangi bir öğeyi toplar. İlginç bir soru şudur: 'Aynı öğe olarak ne sayılır?' Bunu gerçekten düşünmemiz gerekti, çünkü allay'a Power 3 ile büyülü bir kitap verirsem, bu normal bir kitapla aynı öğe midir? Basit bir cevap yoktu, çünkü elbette, hepsi aynı öğe olarak başladılar, ancak bir kez büyülendiklerinde teknik olarak aynı değiller. Sonunda, hem oyuncu hem de allay için en sezgisel olacağını düşündüğümüz şeye karar verdik: aynı temel öğeyi arayacak. Bir öğeye bakarsanız ve aynı görünüyorsa, allay onu aynı öğe olarak sayacaktır. Bu şekilde basit."

ULRAF

1654333762869.png

Büyülü zırh ve kılıçları, onları mahvolmuş portal sandıklarında bulduktan yaklaşık altı saniye sonra kaybetme eğiliminde olan benim gibi beceriksiz bir kaşif için basit ve çok kullanışlı. Şimdi mutlu olacağım, çünkü parlak kılıçlarımı geri alacağım ve sokak, bir şeyler bulabileceği için mutlu olacak! Ulraf, "Alay bir eşyaya sahip olmayı seviyor" diyor ve ekliyor: "Bu yüzden ona iki ortam sesi verdik. Bir eşya ile, rahatlama 'kıkırdayacak'. Bir eşya olmadan, 'özlem' edecek. Rahatsızlığa bir eşya vermek, onun da gerçekten senin gibi olmasını sağlayacak."

Yolu olduğundan daha sevimli hale getirmenin mümkün olduğunu düşünmemiştim ama görünüşe göre yanılmışım! Daha da sevimli olan şey ise, allay'in eşyalarınızı size kendi tuhaf yollarıyla da teslim etmesi. Ulraf, “Onlar makine değil” diye açıklıyor. “İşte bu yüzden eşyaları atma şeklinin monoton olmasını istemedik. Eşya toplamayı ve atma mekaniğini tam olarak doğru yapmak zordu ve sayıları çok değiştirdik . Saldırının gerçekten kesin olmasını mı yoksa eşyayı size fırlatmasını mı istediğimizi sorgulamak zorunda kaldık. Topun canlı hissetmesini, tuhaf hissetmesini istedik, bu yüzden öğeyi her zaman tam olarak aynı şekilde fırlatmayacak. Kişiliği var!”

"Her şeyden önce, aranın yolunuza çıkmaya devam edecek biri değil, etrafınızda olmasını isteyeceğiniz bir yol arkadaşı olması gerçekten önemliydi."

1654333840864.png

Yeni, ilginç bir arkadaş olarak bir ittifaka sahip olmak oyunun kurallarını değiştirecek (tam anlamıyla), sadece sonunda Overworld'e saçtığım tüm ipuçlarını toplayabileceğim veya Ulraf'ın tüm yumurtaları temizleyeceği için değil. onunkini karıştırıyor, ancak allay ile ilişkiniz diğer arkadaşlarınızdan biraz farklı olduğu için:

"Alay'ın oyuncuyla olan etkileşimleri üzerinde çalışmak için çok zaman harcadık. Her şeyden önce, aranın yolunuza çıkmaya devam edecek biri değil, etrafınızda olmasını isteyeceğiniz bir yol arkadaşı olması gerçekten önemliydi. Müdahalenin sizi madencilik yapmaktan veya bir blok kırmaktan alıkoymasını ya da düşman çetelere karşı kendinizi savunmaya çalışıyorsanız aranıza girmesini istemedik. Bunu çözmek için, allay ve oyuncuya, allay'e bir öğe verdiğinizde oluşan sihirli bir bağlantı verdik. Bu bağ, aranıza zarar veremeyeceğiniz anlamına gelir, böylece yeni arkadaşınız hakkında endişelenmeden devam edebilir ve madenciliğinize, inşa etmenize veya savaşmanıza odaklanabilirsiniz. Yaralanma konusunda endişelenmeden, size yardım etmek için orada olacağından emin olmanızı istiyoruz. Çok bilinçli bir tasarım seçimiydi.”

ULRAF

Vay! Yani bu, yolun yenilmez olduğu anlamına mı geliyor? Çünkü bir blok derinliğindeki suda çok fazla iyi kurt kaybettim… Ulraf şöyle diyor: “Dövüşmede aktif çeteler olan aksolotl veya kurdun aksine, yatıştırıcı pasif bir yardımcıdır. Oyuncuların mücadeleleri hakkında çok fazla endişelenmesini istemiyoruz, bu yüzden can yenilemesi sağladık, böylece vurulsa bile sorun olmaz. Bu yenilmez olduğu anlamına gelmez, sadece yanlışlıkla lavlara uçarsa veya sizinle bir iskeletin oku arasına girerse sağlığını geri kazanabileceği anlamına gelir.”

Diğer moblardan biraz farklı olan allay ile nasıl tanıştığınız da ilginç. The Wild Update'te gelen kurbağalar gibi belirli bir biyomda yumurtlamak veya gardiyanlar gibi belirli bir şeye yanıt olarak yumurtlamak yerine, doğal olarak üreyen bazı yapılarda kafeslere kapatılmış ara sokaklar bulacaksınız.

1654333900635.png

"Oyuncuyu diziyle tanıştırmak için pek çok durumu düşündük, örneğin orman biyomlarında ortaya çıkması, ancak vurgulamak istediğimiz şeylerden biri, dizinin nasıl kişiliğini gerçekten gösterdiği ve oyuncuyla etkileşime girdiğinde nasıl dinamik hale geldiğiydi. . Bu yüzden, en başından, onlarla nasıl tanıştığınızdan başlayarak, arkadaşlık yönüne odaklanmak istedik. Sokaklarla ilk tanışmanız, onları içinde bulundukları çıkmazdan kurtarmak zorunda olmanızdır!”

Kişisel oyun tarzımı bilmeme rağmen, bir tanesini serbest bırakmadan önce envanterimi birkaç kez kaybetmemi izlemesi çok daha olasıdır. Bu kırılmaz bir bağ oluşturmazsa, ne yapacağını bilmiyorum! (Bir eşya vermek dışında. Çünkü Ulraf bunu bana daha önce söyledi. Dinliyorum Ulraf!) Oynanıştan bahsetmişken, Allay ve kendi oyun tarzın söz konusu olduğunda seni en çok heyecanlandıran şey ne Ulraf?

“Şahsen, böyle dinamik bir depolama sistemine sahip olma ihtimali beni çok heyecanlandırıyor. Şu anda istiflenebilir öğeleri çok kolay bir şekilde sıralayabilirsiniz, ancak haznede istiflenemeyen öğeler için filtre uygulayamazsınız. Allay, istiflenemeyen depolama için mükemmel bir çözümdür. Karmaşık redstone sistemlerine ihtiyacınız yok, sadece bir müttefikler ordusuna ihtiyacınız var! Üssümde ileri geri vızır vızır vızır vızır hareket eden sakinlerle ilgili bir vizyona sahibim. Arka planda sessizce gerçekleşen bir şeyden eşya sıralamayı, üssünüzde harika bir atmosfer (müzikten bahsetmiyorum bile!) yaratan bir şeye dönüştürecek.”

ULRAF

1654333928368.png

Aslında, allay müziği o kadar çok seviyor ki, yanında bir nota bloğu çalarsanız, taşıdığı öğeyi nereye götürdüğünü unutacak ve onun yerine o nota bloğunun yanına bırakacaktır! Ancak Ulraf, kalabalığın sevdiği müzik olduğuna dikkat çekiyor: “ Bloktan ziyade çalınan notayı hatırlıyor. Bloğun yakınındaki öğeleri düşürmeye devam etmek için notayı çalmaya devam etmeniz gerekir, bu da demektir ki… müzik yapabilirsiniz! Hangi notaları ve hangi frekansı seçebilirsiniz, böylece müzik sıralama sisteminiz üssünüzün müziğini yapabilir.”

Elimi ilk kaldıran ben olacağım ve bazı iyi bilinen, iki notalı tema ezgilerimi allaylerimle yeniden yaratmaya çalışacağımı söyleyeceğim. Ama en iyi yanı, alaylar da katılır ve müziğe kendi seslerini de katarlar! “Gecenin seslerinin sakinleştirici ve yumuşak olmasını istedik. Ne de olsa, oyuncuların sürekli yanlarında olmasından rahatsız olmalarını istemedik! Bu yüzden çıkardığı seslerin kulağa rahatlatıcı gelen türden olması önemliydi.”

"Harika olan şu ki, normalde oyundaki şeyleri rastgele yaptığımızda, bunu mob tohumuna göre yapıyoruz. Alaylar söz konusu olduğunda, bunu dünyanın tohumunu temel alarak yapıyoruz, böylece tüm alyanslar bir aradaysa, senkronize olacaklar!”

"Allay bir öğeyi her fırlattığında, sesi çalma veya çalmama konusunda rastgele bir şansı vardır, bu da bir öğeyi düşürme eyleminin bile müzikal bir öğeye sahip olduğu anlamına gelir ! Bir ses çalma şansının ne sıklıkla olması gerektiği ve sonra bütün bir grup alayınız olsaydı bu seslerin nasıl yığılacağı ile oynadık. Güzel olan şu ki, normalde oyundaki şeyleri rastgele yaptığımızda, bunu mob tohumu üzerinde yapıyoruz. Uyumlar söz konusu olduğunda, bunu dünyanın tohumunu temel alarak yapıyoruz, böylece tüm ittifaklar bir arada olursa, senkronize olurlar!”

Gerçek bir koro gibi. Gözümden bir damla yaşı silerken lütfen beni bağışlayın, çünkü bu çok güzel. Üssümü bir müzik, yaşam, renk ve alaylardan oluşan bir orkestra yapacağım! Ve mırıldanan kedilerimle, nefes nefese kurtlarım ve konuşan papağanlarımla birlikte tatlı, tatlı bir uyum içinde kıkırdayacaklar ve ben orada parlak, büyülü zırhım içinde duracağım ve hiçbir şey beni durduramaz! Tabii ön kapımı tekrar açık bırakmadığım sürece. Bu bir felaketti…

1654333992793.png
1654334006163.png

1654334000165.png
1654334012950.png

Sperayz

Yönetici
Konular
70
Çok detaylı bir konu, emeklerine sağlık.